OpenAI audiyaya fokuslanır: şirkət səsli süni intellekt cihazı hazırlayır
OpenAI süni intellekt sahəsində strategiyasını audiyo istiqamətinə yönəldir və səsli interfeysə malik şəxsi Sİ cihazının hazırlanması üzərində işləyir. Bu barədə TechCrunch nəşri The Informationa istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, OpenAI 2025-ci ilin noyabr–dekabr aylarında bir neçə mühəndislik, məhsul və tədqiqat komandasını birləşdirərək audiyo modellərini yenidən qurmağa başlayıb. Bu addım Silikon Vadisində getdikcə güclənən “ekransız texnologiyalar” trendinin bir hissəsi kimi qiymətləndirilir. Hazırda ABŞ-da ev təsərrüfatlarının üçdə birindən çoxunda səsli köməkçilərdən istifadə olunur.
OpenAI həmçinin öz səsli Sİ cihazını inkişaf etdirir. Mənbələrə görə, bu cihazın 2027-ci ildə təqdim olunması mümkündür. Şirkət ekransız ağıllı kolonkalardan tutmuş ağıllı eynəklərə qədər müxtəlif formatlarda cihazlar buraxmağı nəzərdən keçirir.
Qeyd edək ki, Meta, Google, Tesla və Apple da oxşar audiyo əsaslı texnologiyalar üzərində fəal şəkildə çalışır. OpenAI-nın isə 2026-cı ilin əvvəlində daha təbii danışıq və real vaxtlı dialoq imkanlarına malik yeni audiyo modelini təqdim etməsi gözlənilir.

03 January 2026 12:28
OpenAI is shifting its AI strategy to audio and is working on a personal AI device with a voice interface, TechCrunch reported, citing The Information.
According to the report, OpenAI began rebuilding its audio models in November-December 2025 by merging several engineering, product, and research teams. This move is seen as part of the “screenless technologies” trend that is gaining momentum in Silicon Valley. Currently, more than a third of households in the United States use voice assistants.
OpenAI is also developing its own voice AI device. According to sources, this device can be introduced in 2027. The company is considering releasing devices in various formats, from screenless smart speakers to smart glasses.
Note that Meta, Google, Tesla, and Apple are also actively working on similar audio-based technologies. OpenAI is expected to introduce a new audio model with more natural speech and real-time dialogue capabilities in early 2026.