OpenAI beş il ərzində 13 milyard dollardan 1 trilyon dollarlıq dəyərə çatmağı hədəfləyir
OpenAI hazırda rekord gəlir əldə edir — şirkətin illik gəliri təxminən 13 milyard dollardır, bunun 70%-i isə sadə istifadəçilərin ChatGPT Plus üçün ayda 20 dollar ödəməsindən gəlir. “Financial Times”ın məlumatına görə, ChatGPT-nin 800 milyon aktiv istifadəçisi var, lakin onların cəmi 5%-i pullu abunəçidir.
Bununla yanaşı, şirkət növbəti on il ərzində 1 trilyon dollardan çox sərmayə xərcləməyi planlaşdırır. OpenAI artıq Oracle, Nvidia, AMD və Broadcom kimi nəhəng texnologiya şirkətləri ilə 26 giqavattlıq hesablama gücü üçün müqavilələr bağlayıb. Bu infrastrukturun dəyəri mövcud gəlirdən qat-qat çoxdur.
Maliyyə boşluğunu doldurmaq üçün OpenAI yeni gəlir mənbələri axtarır. Şirkətin beşillik planına dövlət müqavilələri, onlayn alış-veriş alətləri, video xidmətləri, istehlakçı cihazları və Stargate adlı öz məlumat mərkəzi layihəsi vasitəsilə hesablama gücü satışı daxildir.
Ekspertlər bildirirlər ki, ABŞ-ın bir çox iri şirkəti artıq əsas müqavilələr üçün OpenAI texnologiyasından asılı vəziyyətə düşüb. Bu səbəbdən OpenAI-nin uğuru və ya uğursuzluğu Amerika bazarına birbaşa təsir göstərə bilər.

OpenAI aims to reach a valuation of $13 billion to $1 trillion within five years
OpenAI is currently generating record revenue — the company’s annual revenue is about $13 billion, 70% of which comes from regular users paying $20 per month for ChatGPT Plus. According to the Financial Times, ChatGPT has 800 million active users, but only 5% of them are paid subscribers.
At the same time, the company plans to invest more than $1 trillion over the next decade. OpenAI has already signed contracts with giant technology companies such as Oracle, Nvidia, AMD and Broadcom for 26 gigawatts of computing power. The cost of this infrastructure is much higher than its current revenue.
To fill the financial gap, OpenAI is looking for new sources of revenue. The company’s five-year plan includes government contracts, online shopping tools, video services, consumer devices and the sale of computing power through its own data center project called Stargate.
Experts say that many large US companies have already become dependent on OpenAI technology for major contracts. For this reason, the success or failure of OpenAI could directly impact the American market.