OpenAI investisiya məsləhətləri verən Sİ tətbiqi "Roi"ni satın alıb
OpenAI şəxsi maliyyə və investisiya məsləhətləri verən Sİ tətbiqi olan "Roi"ni satın alıb. Bu satınalma xəbərini "Roi"nin həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru (CEO) Sujith Vishwajith özünün X sosial media hesabından elan edib.
"TechCrunch"un məlumatına görə, "Roi"nin dörd nəfərdən ibarət olan komandasından yalnız CEO Vishwajith OpenAI-ın heyətinə qatılacaq. Razılaşmanın maliyyə tərəfi gizli saxlanılsa da, "Roi" tətbiqi 15 Oktyabr tarixindən etibarən istifadəçilərə xidmət göstərməyi dayandıracaq.
2022-ci ildə Nyu-Yorkda yaradılan "Roi", istifadəçilərin səhmlərdən tutmuş kriptovalyutalara, daşınmaz əmlakdan NFT-lərə qədər bütün maliyyə portfelini vahid tətbiqdə birləşdirir və fərdi xüsusiyyətlərinə uyğun investisiya təklifləri hazırlayırdı. Tətbiqin əsas cəlbediciliyi, istifadəçilərə özlərinə məxsus ünsiyyət dili və tonunu seçmək imkanı verməsi idi.
Vishwajith, "Roi"ni yaratmaqda məqsədlərinin "investisiyanı hamı üçün əlçatan etmək" olduğunu qeyd edib. O, zaman keçdikcə fərdiləşdirmənin təkcə maliyyənin deyil, bütün proqram təminatlarının əsas gələcəyi olduğunu anladığını bildirib.
Bu yanaşma OpenAI-ın hazırkı strategiyası ilə tamamilə uzlaşır. Şirkət, son dövrlərdə "Pulse" kimi fərdi xəbər tətbiqləri, video platforması "Sora" və istifadəçilərin ChatGPT vasitəsilə birbaşa alış-veriş etməsini təmin edən "Instant Checkout" kimi alətlər inkişaf etdirərək, sırf API təminatçısı olmaqdan çıxıb birbaşa istehlakçıya yönəlik məhsullar bazarına daxil olmağı hədəfləyir.
Bu strategiyanın gücləndirilməsi üçün, OpenAI qısa müddət əvvəl istehlakçı tətbiqləri komandasına rəhbərlik etmək üçün keçmiş "Instacart" CEO-su Fidji Simonu dəvət etmişdi.
Son aylarda "Context.ai", "Crossing Minds" və "Alex" kimi startapları da əldə edən OpenAI, bu yeni satınalma ilə həm məhsulların fərdiləşdirilməsi, həm də istifadəçi ilə qarşılıqlı əlaqə bacarıqlarını daha da artırmış olur.

06 October 2025 12:52
OpenAI has acquired Roi, an AI application that provides personalized financial and investment advice. The acquisition was announced by Roi’s co-founder and CEO, Sujith Vishwajith, on his X social media account.
According to TechCrunch, of the four-person Roi team, only CEO Vishwajith will join OpenAI. While the financial details of the deal remain undisclosed, the Roi app will cease serving users starting October 15.
Founded in 2022 in New York, Roi allowed users to consolidate their entire financial portfolios—from stocks and cryptocurrencies to real estate and NFTs—into a single app, providing personalized investment recommendations. A major appeal of the app was that it let users choose their own communication style and tone.
Vishwajith stated that their goal in creating Roi was “to make investing accessible to everyone.” Over time, he realized that personalization is not only the future of finance but a core principle for all software.
This approach aligns perfectly with OpenAI’s current strategy. The company has recently expanded beyond being solely an API provider into consumer-facing products, developing tools such as the personalized news app Pulse, the video platform Sora, and Instant Checkout, which allows users to make purchases directly via ChatGPT.
To strengthen this strategy, OpenAI recently brought in former Instacart CEO Fidji Simo to lead its consumer applications team.
In recent months, OpenAI has also acquired startups like Context.ai, Crossing Minds, and Alex. With the acquisition of Roi, OpenAI further enhances its capabilities in personalization and user engagement.