OpenAI musiqi yaradan süni intellekt üzərində işləyir
OpenAI, musiqi yarada bilən yeni süni intellekt modeli üzərində işləyir. Yeni layihə çərçivəsində OpenAI ABŞ-nin ən nüfuzlu incəsənət və musiqi təhsil müəssisələrindən biri olan Culliard Məktəbi (The Juilliard School) ilə əməkdaşlıq edir. Şirkət və təhsil müəssisəsi birlikdə musiqi notlarını rəqəmsal formada etiketləyərək onları Sİ təlim məlumatları kimi istifadə etməyi planlaşdırır.
Yeni model vasitəsilə “sıfırdan” musiqi yaratmaq, yaxud da mövcud vokal səsinə alət müşayiəti (məsələn, gitara) əlavə etmək mümkün olacaq. Bu texnologiya OpenAI-yə Suno və Udio kimi musiqi generasiya platformaları ilə rəqabət aparmaq imkanı verə bilər.
Layihə barədə hələ ki, ətraflı məlumat açıqlanmayıb. Naməlumdur ki, yeni sistem ChatGPT və ya Sora ilə inteqrasiya olunacaq, yoxsa ayrıca tətbiq kimi təqdim ediləcək. OpenAI məsələ ilə bağlı rəsmi şərh verməyib.
Xatırladaq ki, şirkət bundan əvvəl də musiqi yaradan modellər təqdim edib — 2019-cu ildə MuseNet, 2020-ci ildə isə Jukebox adlı neyron şəbəkələr vasitəsilə instrumental və vokallı musiqilər yarada bilən sistemlər nümayiş olunmuşdu.

OpenAI is working on music-creating artificial intelligence
The American technology company OpenAI is working on a new artificial intelligence model that can create music. The Information reported this, citing sources.
As part of the new project, OpenAI is collaborating with The Juilliard School, one of the most prestigious art and music education institutions in the United States. Together, the company and the educational institution plan to digitally tag musical notes and use them as AI training data.
The new model will allow it to create music “from scratch” or add instrumental accompaniment (for example, guitar) to an existing vocal sound. This technology could allow OpenAI to compete with music generation platforms such as Suno and Udio.
Detailed information about the project has not yet been disclosed. It is unknown whether the new system will be integrated with ChatGPT or Sora or will be presented as a separate application. OpenAI has not made an official comment on the matter.
It should be noted that the company has previously presented music-generating models - in 2019, MuseNet, and in 2020, Jukebox, systems capable of creating instrumental and vocal music using neural networks, were demonstrated.