OpenAI “TikTok”a bənzər Sosial Media Platforması Yaradır
OpenAI özünün ən yeni və güclü video yaratma modeli olan Sora 2-ni əsas götürərək, tamamilə Sİ tərəfindən yaradılmış məzmuna həsr olunmuş müstəqil sosial media platforması inkişaf etdirir.
Yeni tətbiqin funksionallığı məşhur TikTok platformasını xatırladacaq: istifadəçilər şaquli (dikey) video lentində sürüşdürmə yolu ilə hərəkət edəcək və alqoritm tərəfindən təklif edilən "Sənə Özəl" axınla qarşılaşacaqlar. Lakin bu platformanın əsas və fundamental fərqi odur ki, buradakı bütün videolar insan müdaxiləsi olmadan, birbaşa süni intellekt tərəfindən yaradılacaq.
Yaradıcılıq Mexanizmi: İstifadəçilər platforma daxilində Sora 2 modelindən istifadə edərək 10 saniyəyə qədər videolar hazırlaya biləcəklər.
Xarici Yükləmə Qadağası: Tətbiqə telefon qalereyasından mövcud video və ya fotoşəkillər yükləmək mümkün olmayacaq. Yalnız Sİ modeli ilə yaradılmış səhnələr istifadə ediləcək.
Məlumatlara görə, yeni platforma şəxsi təhlükəsizliyə xüsusi önəm verir. Tətbiq kimlik doğrulama xüsusiyyəti vasitəsilə istifadəçilərə öz simalarını təsdiqləmək və bu görüntüləri Sİ videolarında təhlükəsiz şəkildə istifadə etmək imkanı verəcək. Başqaları tərəfindən videolara etiketlənmə zamanı isə sistem istifadəçiyə dərhal bildiriş göndərəcək.
OpenAI tətbiqi daxili sınaqlara cəlb edilib və ilkin rəylər işçilər arasında gözləniləndən daha yüksək maraq olduğunu göstərir. Bu layihə, həmçinin, ABŞ-da TikTok ətrafında davam edən qeyri-müəyyənlik fonunda "Çin əlaqəsi olmayan" bir qısa video alternativi təqdim etmək baxımından OpenAI üçün strateji bir fürsət yaradır.
Bu tətbiq, həmçinin, Meta və Google kimi texnologiya nəhənglərinin Sİ video sahəsində artan rəqabətini daha da qızışdıracaq. Şirkət iddialarla bağlı hələ ki, rəsmi şərh verməkdən imtina edib. Əgər təsdiqlənərsə, bu tətbiq, süni intellektin sosial mediada istifadəsinin miqyasını kökündən dəyişdirəcək.

01 October 2025 12:59
OpenAI is developing an independent social media platform entirely dedicated to AI-generated content, based on its latest and most powerful video generation model, Sora 2.
The functionality of the new app will resemble the popular TikTok platform: users will scroll through a vertical feed and encounter a personalized “For You” stream recommended by the algorithm. However, the fundamental difference of this platform is that all videos will be generated directly by artificial intelligence, without any human intervention.
Creation Mechanism: Users will be able to create videos up to 10 seconds long within the platform using the Sora 2 model.
No External Uploads: The app will not allow users to upload existing videos or photos from their phone gallery. Only scenes generated by the AI model will be used.
According to available information, the platform places special emphasis on personal safety. Through identity verification, users can confirm their own likeness and use it securely in AI-generated videos. If someone tags a user in a video, the system will immediately send a notification.
The app has been included in internal testing at OpenAI, and initial feedback indicates higher-than-expected interest among employees. This project also provides a strategic opportunity for OpenAI to offer a short-video alternative without “Chinese connections,” amid ongoing uncertainty around TikTok in the United States.
Additionally, the app is expected to intensify competition in AI video creation among technology giants such as Meta and Google. The company has so far declined to comment officially on these claims. If confirmed, this platform could fundamentally change the scope of AI use in social media.