07 Oktyabr 2025 04:53
OpenAI, süni intellekt (Sİ) sahəsində sürətlə artan emal gücünə olan ehtiyacını qarşılamaq üçün AMD şirkəti ilə on milyardlarla dollar dəyərində yeni çip alqı-satqısı müqaviləsi imzalayıb.
Sazişin ən diqqətçəkən bəndi odur ki, OpenAI, təxminən $270 milyard bazar dəyərinə malik olan AMD-nin 10 faiz səhminə şərik olmaq hüququ əldə edəcək.
San Fransisko mərkəzli bu Sİ nəhəngi, AMD-dən ümumilikdə 6 qiqavat gücə bərabər olan çip alışı həyata keçirəcək. OpenAI rəhbərləri qeyd ediblər ki, 1 qiqavat gücün tətbiqi təxminən $50 milyard xərc tələb edir və bu məbləğin üçdə ikisi çiplərə, qalanı isə infrastruktur xərclərinə sərf olunur.
Bu razılaşma, NVIDIA-nın OpenAI üçün $100 milyardlıq investisiya planını elan etməsindən cəmi iki həftə sonra imzalanıb. Bu yeni əməkdaşlıq, sektorun aparıcı oyunçuları arasındakı güc balansını yenidən formalaşdıra biləcək xarakter daşıyır. Xəbərin yayılmasından dərhal sonra AMD səhmləri birja əməliyyatlarına başlamazdan əvvəl 15 faiz bahalaşıb.
Sazişin şərtlərinə həmçinin, OpenAI-ın AMD-nin gələn il bazara çıxarılacaq MI450 prosessorlarını satın alması da daxildir. MI450, NVIDIA-nın Blackwell seriyası ilə rəqabət aparacağı gözlənilən ən təkmil süni intellekt çiplərindən biri kimi önə çıxır. Mənbələr OpenAI-ın son həftələrdə AMD ilə birgə bu çiplərin texniki detallarını müəyyənləşdirdiyini bildirir.
AMD-nin Maliyyə Direktoru (CFO) Jean Hu, bu əməkdaşlığın "hər iki şirkət üçün əhəmiyyətli strateji uyğunluq" yaratdığını deyib. OpenAI-ın CEO-su Sem Altman isə, bu tərəfdaşlığı "süni intellektin həqiqi potensialını açmaq üçün zəruri emal gücünü yaratma yolunda böyük bir addım" kimi qiymətləndirib.

07 October 2025 04:53
OpenAI has signed a new chip purchase agreement with AMD valued at tens of billions of dollars to meet its rapidly growing demand for processing power in the field of Artificial Intelligence (AI).
The most striking clause of the agreement is that OpenAI will acquire the right to own a 10 percent share in AMD, which currently boasts a market value of approximately $270 billion.
The San Francisco-based AI giant will purchase chips corresponding to a total capacity of 6 gigawatts from AMD. OpenAI executives noted that implementing 1 gigawatt of power costs around $50 billion, with two-thirds of that amount spent on the chips and the remainder on infrastructure.
This agreement comes just two weeks after NVIDIA announced its $100 billion investment plan for OpenAI. This new partnership has the potential to reshape the balance of power among the leading players in the sector. Following the news release, AMD shares rose by 15 percent in pre-market trading.
The deal also includes OpenAI's commitment to purchase AMD's MI450 processors, which are expected to be launched next year. The MI450 stands out as one of the most advanced AI chips set to compete directly with NVIDIA's Blackwell series. Sources close to the matter indicate that OpenAI has been working with AMD in recent weeks to finalize the technical specifications of these chips.
Jean Hu, AMD's Chief Financial Officer (CFO), stated that this collaboration creates "significant strategic alignment for both companies." Meanwhile, OpenAI CEO Sam Altman hailed the partnership as "a major step toward building the necessary processing power to unlock the true potential of Artificial Intelligence."