OpenAI və SoftBank-dan 500 milyard dollarlıq layihə: The Stargate Project
Ağ Evdə keçirilən mətbuat konfransında ABŞ prezidenti Donald Tramp, Sam Altman, Masayoşi Son və Lerri Ellisonla bir araya gəlib. Görüş zamanı ABŞ-da süni intellekt mərkəzli infrastruktur layihələri və məlumat mərkəzləri qurmaq məqsədilə həyata keçirilən The Stargate Project adlı layihənin ilk təqdimatı keçirilib.
Trampın müşayiəti ilə çıxış edən üçlünün təmsil etdiyi şirkətlər – OpenAI, SoftBank və Oracle, gələn dörd il ərzində ümumilikdə 500 milyard dollar sərmayə yatırılacaq bu layihənin əsas investorları olacaq. OpenAI əməliyyatlarını gücləndirmək məqsədilə başladılan The Stargate Project, həmçinin Arm, Microsoft və NVIDIA kimi OpenAI tərəfdaşlarının dəstəyini də alacaq.
Sam Altmanın verdiyi məlumata görə, layihə çərçivəsində ilk məlumat mərkəzinin tikintisinə Texasda başlanılıb. Eyni zamanda digər ştatlarda da uyğun yerlərin axtarışı davam edir. Rəsmi açıqlamalara əsasən, ümumilikdə 20 məlumat mərkəzinin tikintisi planlaşdırılır. Bu mərkəzlər və əlaqəli işlərin isə 100.000 nəfərlik yeni iş yeri yaratması gözlənilir.

$500 billion project from OpenAI and SoftBank: The Stargate Project
US President Donald Trump met with Sam Altman, Masayoshi Son and Larry Ellison at a press conference at the White House. During the meeting, the first presentation of the project called The Stargate Project, which aims to build artificial intelligence-focused infrastructure projects and data centers in the United States, was held.
The companies represented by the trio, OpenAI, SoftBank and Oracle, who spoke with Trump, will be the main investors in this project, which will invest a total of $ 500 billion over the next four years. The Stargate Project, which was launched to strengthen OpenAI operations, will also receive support from OpenAI partners such as Arm, Microsoft and NVIDIA.
According to Sam Altman, the construction of the first data center within the project has begun in Texas. At the same time, the search for suitable locations in other states is ongoing. According to official statements, a total of 20 data centers are planned to be built. These centers and related works are expected to create 100,000 new jobs.