OpenAI şirkətinin 2029-cu ilə qədər olan xərc proqnozları 115 milyard dollara yüksəlib. "The Information" nəşrinin məlumatına görə, bu rəqəm şirkətin 2025-ci ilin birinci rübündə verdiyi proqnozdan 80 milyard dollar daha çoxdur. Şirkətin 2030-cu il üçün gözlənilən gəliri isə 200 milyard dollara çatacaq.
Xərc artımının əsas səbəbləri açıqlanıb. Məsələn, 2025-ci ildə OpenAI-ın xərcləri 1.5 milyard dollar artaraq 8 milyard dollara çatacaq. 2026-cı ildə isə xərclərin iki dəfə artaraq 17 milyard dollara çatacağı gözlənilir ki, bu da əvvəlki proqnozdan 10 milyard dollar çoxdur.
Bu artımın ən böyük hissəsi süni intellekt (AI) modellərinin öyrədilməsinə sərf ediləcək. Belə ki, 2025-ci ildə bu məqsədlə 9 milyard dollar, 2026-cı ildə isə 19 milyard dollar xərclənməsi planlaşdırılır.
Artan xərcləri idarə etmək üçün OpenAI öz çiplərini və data mərkəzlərini yaratmağa hazırlaşır. Bu yaxınlarda "Financial Times" xəbər vermişdi ki, şirkət Broadcom ilə birlikdə 10 milyard dollarlıq çip istehsalına başlamağı planlaşdırır.
Gəlirlər üçün isə şirkətin 2030-cu ilə qədər gözləntiləri 15% artaraq 200 milyard dollara yüksəlib. OpenAI həmçinin, ödənişsiz ChatGPT istifadəçilərindən əldə ediləcək gəlirləri artırmağı hədəfləyir, lakin bunun hansı yollarla ediləcəyi hələ ki, açıqlanmayıb.

OpenAI’s spending forecast reaches $115 billion by 2029
OpenAI’s projected expenses through 2029 have risen to $115 billion. According to The Information, this figure is $80 billion higher than the company’s forecast in the first quarter of 2025. The company’s expected revenue for 2030 is projected to reach $200 billion.
The main reasons for the increased spending have been explained. For example, in 2025, OpenAI’s expenses are expected to rise by $1.5 billion, reaching $8 billion. In 2026, expenses are projected to double to $17 billion, which is $10 billion higher than the previous forecast.
The largest portion of this increase will be spent on training artificial intelligence (AI) models. Specifically, $9 billion is planned for 2025 and $19 billion for 2026.
To manage the rising costs, OpenAI is preparing to build its own chips and data centers. Recently, Financial Times reported that the company plans to begin $10 billion chip production in collaboration with Broadcom.
For revenues, the company expects a 15% increase, reaching $200 billion by 2030. OpenAI also aims to increase income from free ChatGPT users, though the exact methods for doing so have not yet been disclosed.