31 Oktyabr 2025 13:45
OpenAI şirkəti, proqram kodlarındakı boşluqları aşkar etmək üçün “Aardvark” süni intellekti istifadəyə verib. Bu sistemin əsas məqsədi, kodlarda hakerlərin istifadə edə biləcəyi səhvləri, boşluqları müəyyən etməkdir. Ən yeni GPT-5 texnologiyası əsasında yaradılan Aardvark, proqramçıların kodlarını saxladığı bazalara qoşularaq tamamilə avtonom şəkildə kodu analiz etməyə başlayır.
Sistem bir boşluq aşkar etdikdə, dərhal onun həqiqətən təhlükəli olub-olmadığını yoxlayır. Bunun üçün həmin kod parçası əsas proqramdan ayrı, xüsusi "izolyasiya olunmuş" mühitdə sınaqdan keçirilir. Yalnız səhvin təhlükəli olduğu təsdiqləndikdən sonra, Aardvark hər bir problemin risk səviyyəsini əks etdirən ətraflı hesabat hazırlayır. Bu mərhələdən sonra isə işə OpenAI-nin "Codex" adlı digər süni intellekt modeli qoşulur və tapılan zəifliklərin aradan qaldırılması üçün hazır həll yolları və düzəlişlər təqdim edir.
Şirkətin açıqlamasına görə, sınaqlar zamanı Aardvark təhlükəsizlik zəifliklərinin tam 92%-ni uğurla müəyyən edib və OpenAI artıq bir neçə aydır ki, öz daxili proqramlarının təhlükəsizliyi üçün bu sistemdən istifadə edir. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Aardvark hələlik hər kəs üçün açıq deyil. Proqram tam hazır olmadığı üçün "qapalı beta-test" mərhələsindədir, yəni ondan yalnız xüsusi müraciət edərək icazə almış məhdud sayda istifadəçi yararlana bilər.

31 October 2025 13:45
OpenAI has launched a new artificial intelligence (AI) called “Aardvark” designed to detect vulnerabilities in software code. The main purpose of this system is to identify errors and weaknesses in code that could potentially be exploited by hackers. Built on the latest GPT-5 technology, Aardvark connects to code repositories where developers store their programs and begins analyzing the code completely autonomously.
When the system detects a potential vulnerability, it immediately verifies whether it is truly dangerous. To do this, the code is tested in a secure, isolated environment separate from the main program. Only after confirming that the issue is indeed risky does Aardvark generate a detailed report showing the severity level of each problem. At this stage, OpenAI’s other AI model, Codex, is activated to provide ready-made solutions and fixes for the identified vulnerabilities.
According to the company, Aardvark has successfully detected 92% of security vulnerabilities during testing, and OpenAI has been using the system for several months to ensure the safety of its internal software. It should be noted that Aardvark is not yet publicly available. The program is still in closed beta testing, meaning only a limited number of users who apply and receive approval can access it.