Özbəkistan startap ekosistemini gücləndirmək üçün 10 milyon dollarlıq vençur fondu yaradacaq
Rəqəmsal Texnologiyalar Nazirliyi startaplar üçün vahid elektron platforma yaradacaq. Ötən il vençur investisiyalarının həcmi 134 milyon dollar təşkil edib.
Daha əvvəl qeyd edildiyi kimi Şavkat Mirziyoyev süni intellektin 2030-cu ilə qədər inkişaf strategiyası layihəsini nəzərdən keçirib. Yeni texnologiyalar kənd təsərrüfatı və səhiyyə sahələrində tətbiq olunacaq.
2023-cü ildə startap layihələri tərəfindən cəlb olunan vençur investisiyaları 133,5 milyon dollar təşkil edib. Bu məbləğin yalnız 5 milyon dolları yerli fondlardan gəlib, qalanı isə beynəlxalq mənbələrdən olub.
Prezident startapların maliyyələşdirilməsi üçün vençur investisiyaları üçün şərait yaratmağın vacibliyini vurğulayıb.
Rəqəmsal Texnologiyalar Nazirinin birinci müavini Olimjon Umarov Özbəkistanda 400-dən çox startapın fəaliyyət göstərdiyini və onların 10%-nin xarici investisiyalar cəlb etdiyini bildirdi.
İki illik startap inkişaf proqramına uyğun olaraq, sentyabr ayında 10 milyon dollarlıq kapitalı olan vençur fondunun yaradılması planlaşdırılır. Gələn il xarici akseleratorların və inkubatorların cəlb edilməsi, vahid elektron platformanın yaradılması və qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
2024-cü ilin əvvəlindən bəri Uzum 116 milyon dollar investisiya cəlb edib və ölkənin ilk texnologiya "unicorn"una çevrilib.

Uzbekistan to launch $10 million venture fund to boost startup ecosystem
The Ministry of Digital Technologies will create a single electronic platform for startups. Last year, the volume of venture investments amounted to 134 million dollars.
As mentioned earlier, Shavkat Mirziyoyev reviewed the project of artificial intelligence development strategy until 2030. New technologies will be applied in the fields of agriculture and healthcare.
In 2023, venture investments attracted by start-up projects amounted to 133.5 million dollars. Only $5 million of this amount came from local funds, and the rest came from international sources.
The President emphasized the importance of creating conditions for venture investments to finance start-ups.
First Deputy Minister of Digital Technologies Olimjon Umarov stated that more than 400 start-ups operate in Uzbekistan and 10% of them attract foreign investments.
According to the two-year startup development program, it is planned to create a venture fund with a capital of 10 million dollars in September. Next year, it is planned to attract foreign accelerators and incubators, create a single electronic platform and improve the legislative framework.
Since the beginning of 2024, Uzum has attracted 116 million dollars in investment and has become the first technology "unicorn" of the country.