Pavel Durov Azərbaycandan qayıdarkən həbs edilib
Bu şənbə axşamı saat 20:00 radələrində, Telegram tətbiqinin qurucusu və baş direktoru Pavel Durov Fransanın Le Bourget hava limanında şəxsi təyyarəsindən endiyi zaman saxlanılıb. 39 yaşlı fransız-rus mənşəli Durov cangüdəni və bir qadınla birlikdə saxlanılıb.
Onun saxlanılması Fransa Hava Nəqliyyatı Jandarmeriyası (GTA) tərəfindən həyata keçirilib. Pavel Durov axtarışda olan şəxslərin siyahısında (FPR) qeydiyyatda oluv və o, Azərbaycandan getdiyi zaman həbs edilib. Durov Fransa Milli Polis İdarəsinin OFMIN bölməsi tərəfindən verilmiş bir araşdırma əsasında axtarışa verilmişdi.
Bir müstəntiqin sözlərinə görə, "Pavel Durov mütləq müvəqqəti həbsdə saxlanılacaq". "Onun platformasında çoxsaylı cinayətlər və hüquq pozuntuları baş verib və Durov bu hallarla bağlı nəzarət etmək və ya əməkdaşlıq etmək üçün heç bir addım atmayıb", deyə məsələdən xəbərdar bir mənbə bildirib.
Durovun məhkəmə qərarı ilə müvəqqəti həbs olunması şübhə doğurmur. Milyarder Durov qaçmaq üçün kifayət qədər maddi imkanlara malikdir və onun məhkəmə qarşısında cavab vermək üçün zəmanətləri hakimləri inandırmayacaq.
Beynəlxalq Rezonansa Səbəb Olan Əməliyyat
Müstəntiqlər üçün bu beynəlxalq əhəmiyyətli əməliyyat bir neçə məqsəd daşıyır. Əvvəlcə, Telegram istifadəçiləri arasında cinayət törədənləri qorxutmaq və onları bu fəaliyyətlərdən çəkindirmək məqsədi daşıyır. İkincisi, Avropa ölkələrini, təhlükəsizlik mövzusunda əməkdaşlığı artırmağa təhrik etmək və Telegram-ı terrorizm halları ilə bağlı daha sıx əməkdaşlığa məcbur etməkdir.
Telegram cinayət fəaliyyətləri üçün əsas platforma kimi tanınır. Hal-hazırda, Telegram, qanunsuz olaraq Ligue 1 futbol oyunlarının yayımlanması ilə bağlı xəbərlərdə yer alır. Ancaq bu şifrəli mesajlaşma tətbiqində təşkil edilmiş cinayətkarlıqla məşğul olan çox sayda hesab var. Terrorizmdən əlavə, ən təhlükəli pedofil qrupları Telegram-da əlaqə qurur və məzmun mübadiləsi edir. "Telegram, artıq illərdir ki, təşkil edilmiş cinayətkarlıq üçün bir nömrəli platformaya çevrilib", deyə bir müstəntiq qeyd edib.
Xatırladaq ki, Pavel Durov bir neçə gündür Azərbaycanda idi. Yayımlanan məlumatlara görə eyni vaxta Bakıda səfərdə olan Vladimir Putin Telegram qurucusu ilə görüşdən imtina etmişdi.

Pavel Durov was arrested while returning from Azerbaijan
Pavel Durov, the founder and CEO of the Telegram application, was detained at Le Bourget airport in France this Saturday around 20:00 when he got off his private plane. 39-year-old Durov of French-Russian origin was detained together with a bodyguard and a woman.
Its maintenance was carried out by the French Air Transport Gendarmerie (GTA). Pavel Durov was registered in the list of wanted persons (FPR) and was arrested when he left Azerbaijan. Durov was wanted on the basis of an investigation issued by the OFMIN unit of the French National Police.
According to an investigator, "Pavel Durov will definitely be kept in temporary detention." "Numerous crimes and violations have occurred on his platform, and Durov has taken no steps to monitor or cooperate with these cases," said a source familiar with the matter.
There is no doubt that Durov was temporarily arrested by a court decision. Billionaire Durov has enough financial means to escape, and his guarantees to answer before the court will not convince the judges.
Operation That Caused International Resonance
For investigators, this operation of international importance has several purposes. First, it aims to scare criminals among Telegram users and deter them from these activities. The second is to provoke European countries to increase security cooperation and force Telegram to cooperate more closely on terrorism cases.
Telegram is known as a major platform for criminal activities. Currently, Telegram is in the news for illegally broadcasting Ligue 1 football matches. However, there are many accounts involved in organized crime on this encrypted messaging app. In addition to terrorism, the most dangerous pedophile groups communicate and exchange content on Telegram. "Telegram has become the number one platform for organized crime for years now," an investigator noted.
It should be recalled that Pavel Durov was in Azerbaijan for several days. According to the published information, Vladimir Putin, who was visiting Baku at the same time, refused to meet with the founder of Telegram.