Pavel Durovun məhkəmədəki izahatı yayımlanıb
Fransa mediası franceinfo, Telegram rəhbəri Pavel Durovun dekabrın əvvəlində Fransada keçirilən dindirilməsi ilə bağlı detalları bölüşüb.
Bu dindirilmə barədə ilk dəfə dekabrın 6-da məlumat yayılıb. Həmin vaxt Fransa mediası Pavel Durovun avqust ayında saxlanılmasından sonra ilk dəfə Parisdə ifadə verdiyini bildirmişdi.
Yeni məlumatlara görə, dindirilmə zamanı Pavel Durov bildirib ki, Telegram hər ay qaydaların pozulmasına görə dünya üzrə 15-20 milyon istifadəçi hesabını silir.
“Telegram cinayətkarlar üçün platforma kimi yaradılmayıb,” - deyə o qeyd edib. Durov əlavə edib ki, qayda və qanunları pozan şəxslərin mesajlaşma platformalarını və sosial şəbəkələri sui-istifadə etməsi problemi təkcə Telegram-a xas deyil.
O vurğulayıb ki, Telegram uşaq pornografiyası ilə çox ciddi mübarizə aparır: “Biz onu platformada yayımlandığı gün silirik.”
Durov əlavə edib ki, Telegram uşaq istismarına qarşı mübarizə aparan bir neçə təşkilatla əməkdaşlıq edir. Lakin hakimlər qeyd edib ki, bu təşəbbüs yalnız Durovun saxlanılmasından sonra irəli sürülüb:
“Mən yalnız polis nəzarətində olarkən bu faktların ciddiliyini tam dərk etdim,” - deyə Pavel Durov etiraf edib.
Durov son altı ay ərzində Telegram-ın dünya üzrə hüquq-mühafizə, təhlükəsizlik və məhkəmə qurumlarına 10 000 istifadəçi məlumatı qeydi təqdim etdiyini bildirib. Avqustun sonu ilə sentyabrın sonu arasındakı dövrdə Telegram Fransa Yetkinlik Yaşına Çatmayanlarla İş İdarəsinin (OFMIN) göndərdiyi təxminən 100 müraciətin hamısına cavab verib.
Lakin bu rəqəm Fransa hakimiyyət orqanlarının hər il göndərdiyi müraciətlərin sayından xeyli azdır və Telegram indiyə qədər bu müraciətlərin bir çoxuna cavab verməyib.
Eyni zamanda, məhkəmə bildirir ki, son aylarda Telegram-dan cinayətkarların istifadəsi daha da artıb.
2024-cü ilin ilk beş ayında yalnız Fransa jandarmeriyası tərəfindən 535 cinayət işi açılıb. Bu rəqəm 2023-cü il üzrə ümumilikdə 808 işlə müqayisə olunur. 2017-ci ildən 2024-cü ilə qədər isə Telegram vasitəsilə törədilmiş cinayətlərə dair 2000 iş qeydə alınıb.
Qeyd edək ki, Telegram rəhbərinin məhkəməyə vəkilləri David-Olivier Kaminski və Kristof Ingren ilə birgə gəldiyi bildirilmişdi. Həmin vaxt Durov, “Fransa ədalət sisteminə güvəndiyini” açıqlamışdı.
Eyni zamanda, David-Olivier Kaminski müştərisinin Telegram istifadəçiləri tərəfindən törədilən cinayətlərdə "əlaqəsi" olduğu iddiasını "absurd" adlandırmışdı.

Pavel Durov's statement in court has been published
French media outlet franceinfo has shared details of Telegram CEO Pavel Durov's interrogation in France in early December.
The interrogation was first reported on December 6. At the time, French media reported that Pavel Durov was giving his first statement in Paris since his detention in August.
According to new information, during the interrogation, Pavel Durov said that Telegram deletes 15-20 million user accounts worldwide every month for violating the rules.
"Telegram was not created as a platform for criminals," he said. Durov added that the problem of people abusing messaging platforms and social networks to violate the rules and regulations is not unique to Telegram.
He stressed that Telegram is very serious about combating child pornography: "We delete it on the platform the day it is published."
Durov added that Telegram cooperates with several organizations fighting child abuse. But the judges noted that this initiative was only put forward after Durov’s detention:
“It was only when I was in police custody that I fully understood the seriousness of these facts,” Pavel Durov admitted.
Durov said that over the past six months, Telegram has provided 10,000 user data records to law enforcement, security and judicial authorities around the world. Between late August and late September, Telegram responded to all of the approximately 100 requests sent by the French Office for Minors (OFMIN).
However, this figure is significantly lower than the number of requests sent by French authorities each year, and Telegram has not responded to many of these requests so far.
At the same time, the court notes that the use of Telegram by criminals has increased further in recent months.
In the first five months of 2024 alone, 535 criminal cases were opened by the French gendarmerie. This compares with a total of 808 cases in 2023. From 2017 to 2024, 2,000 cases of crimes committed through Telegram were registered.
It should be noted that the Telegram boss was reported to have appeared in court with his lawyers David-Olivier Kaminski and Christophe Ingren. At that time, Durov announced that he had “trust in the French justice system.”
At the same time, David-Olivier Kaminski called the claim that his client had “connections” to crimes committed by Telegram users “absurd.”