Rəşad Xalıqov: "Azərbaycan əhalisinin 25 %-i minimal rəqəmsal biliklərə malikdir"
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (ITU) hesabatına görə, Azərbaycan əhalisinin 25 %-i minimal rəqəmsal biliklərə malikdir.
Bunu Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) sədr müavini Rəşad Xalıqov “Rəqəmsallaşma və süni intellektin iş yerlərinə təsiri” mövzusunda keçirilən konfransda bildirib.
Onun sözlərinə görə, qalan əhali arasında beş modul üzrə müəyyən çatışmazlıqlar mövcuddur:
“Ən böyük problem təhlükəsizlik komponenti ilə bağlıdır. Rəqəmsallaşma bir çox imkanlar yaratmaqla yanaşı, yeni təhlükələr də doğurur. Bunlardan biri də informasiya və kibertəhlükəsizlik məsələsidir. Hazırda ölkə əhalisinin 25 %-i təhlükəsizlik sahəsində minimal tələblərə cavab vermir. Xüsusi qeyd etmək lazımdır ki, bu 25 % insan internetdən aktiv istifadə edir, lakin təhlükəsizlik qaydalarına əməl etmir. Bu isə onları potensial hədəfə çevirir”.
R. Xalıqov əlavə edib ki, bu problemlərin həlli üçün Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası çərçivəsində əhalinin rəqəmsal savadlılığının artırılması istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilir:
“Hazırda "myGov" platformasında 1 milyondan çox insan rəqəmsal şəxsiyyət vəsiqəsindən istifadə edir. Eyni zamanda, ölkədə 3 milyondan çox insan biometrik əsaslı elektron imzaya malikdir”.

Rashad Khaligov: "25% of the Azerbaijani population has minimal digital skills"
According to a report by the International Telecommunication Union (ITU), 25% of the Azerbaijani population has minimal digital literacy.
This was stated by Rashad Khaligov, Deputy Chairman of the Innovation and Digital Development Agency (IDIA) under the Ministry of Digital Development and Transport, at a conference on “The Impact of Digitalization and Artificial Intelligence on Workplaces”.
According to him, there are certain shortcomings in five modules among the remaining population:
“The biggest problem is related to the security component. While digitalization creates many opportunities, it also poses new threats. One of these is the issue of information and cybersecurity. Currently, 25% of the country’s population does not meet the minimum requirements in the field of security. It should be noted that these 25% of people actively use the Internet, but do not follow security rules. This makes them potential targets.”
R. Khaligov added that in order to solve these problems, important measures are being taken to increase the digital literacy of the population within the framework of the Digital Development Concept:
“Currently, more than 1 million people use a digital ID card on the "myGov" platform. At the same time, more than 3 million people in the country have a biometric-based electronic signature.”