Prezident Ukraynaya Humanitar Yardım məqsədilə Energetika Nazirliyinə Vəsait Ayırdı
Ukraynaya humanitar yardım göstərilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinə vəsait ayrılacaq.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev bununla bağlı Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamda qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikası humanizm prinsiplərinə söykənərək, ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda dünyanın bir çox ölkəsinə humanitar yardım göstərir. Son illərdə Ukraynada yaranmış vəziyyətlə əlaqədar Azərbaycan dövləti tərəfindən Ukrayna xalqına da bir neçə dəfə humanitar yardım göndərilmişdir. Azərbaycan Respublikası ilə Ukrayna arasında münasibətlər dostluq və tərəfdaşlıq zəminində müvafiq ikitərəfli sənədlər, o cümlədən 2000-ci il 16 mart tarixli “Azərbaycan Respublikası və Ukrayna arasında dostluq, əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq haqqında Müqavilə”, 2008-ci il 22 may tarixli “Azərbaycan Respublikası və Ukrayna arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə” və 2022-ci il 14 yanvar tarixli “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Ukrayna Prezidentinin Birgə Bəyannaməsi” əsasında inkişaf edir.
Sərəncama əsasən, Ukraynaya humanitar yardım göstərilməsi məqsədilə Azərbaycanda istehsal olunan elektrik avadanlığının satın alınması və göndərilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının 2025-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan Energetika Nazirliyinə 2,0 (iki) milyon ABŞ dollarının manat ekvivalentində vəsait ayrılacaq.
Maliyyə Nazirliyi bu Sərəncamın 1-ci hissəsində göstərilən məbləğdə maliyyələşməni təmin edəcək. Nazirlər Kabineti isə bu Sərəncamdan irəli gələn məsələləri həll etməlidir.

Funds Will Be Allocated to the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan for Humanitarian Aid to Ukraine
11 August 2025 15:37
949 views
AZERTAC reports that President Ilham Aliyev has signed a Decree on this matter.
The Decree states that the Republic of Azerbaijan, based on principles of humanitarianism, provides humanitarian aid to many countries around the world on bilateral and multilateral grounds. Due to the situation in Ukraine in recent years, the Azerbaijani government has sent humanitarian aid to the people of Ukraine several times. Relations between the Republic of Azerbaijan and Ukraine develop on the basis of friendship and partnership, supported by relevant bilateral documents, including the “Treaty of Friendship, Cooperation and Partnership between the Republic of Azerbaijan and Ukraine” dated March 16, 2000, the “Declaration on Friendship and Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and Ukraine” dated May 22, 2008, and the “Joint Declaration of the President of the Republic of Azerbaijan and the President of Ukraine” dated January 14, 2022.
According to the Decree, in order to provide humanitarian aid to Ukraine, funds in the amount of 2.0 (two) million US dollars in the manat equivalent will be allocated from the Presidential Reserve Fund of the 2025 state budget of the Republic of Azerbaijan to the Ministry of Energy for the purchase and shipment of electrical equipment produced in Azerbaijan.
The Ministry of Finance will ensure financing in the amount specified in part 1 of this Decree. The Cabinet of Ministers shall resolve the issues arising from this Decree.