Prezidentin yeni fərmanı: Süni intellektin dövlət siyasətini vahid qurum edəcək
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi həm də rəqəmsal inkişaf və süni intellekt sahələrində dövlət siyasətini və tənzimləməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanı olacaq.
Bu, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Fərmanla “Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi haqqında Əsasnamə”də edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qeyd edək ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nəznində əsası qoyulan Azərbaycan Süni İntellekt Laboratoriyası fəaliyyət göstərir. Laboratoriyası süni intellektin inkişafı və milli süni intellekt fəaliyyətinin, qabiliyyətinin çevik idarə olunmasını məqsədilə yaradılmışdır. Süni intellektlə idarə olunan gələcək üçün lazım olan qabiliyyətləri inkişaf etdirmək, bacarıqlı kadr hazırlamaq üçün innovativ infrastruktur, Azərbaycan Süni İntellekt Laboratoriyasının tərkibində yaradılıb.
Eyni zamanda Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabı Şəbəkəsinin Azərbaycan Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyi 3 əsas istiqamətlərdən biri "Süni İntellekt və Maşın öyrənməsi"dir (digər iki istiqamət: "Əşyaların İnterneti və Şəhər Transformasiyası" və "Rəqəmsal Ticarət").

The Ministry of Digital Development and Transport will also be the central executive body implementing state policy and regulation in the fields of digital development and artificial intelligence.
This is reflected in the amendment made to the “Regulation on the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan” by the Decree signed by President Ilham Aliyev.
It should be noted that the Azerbaijan Artificial Intelligence Laboratory, which was established under the Ministry of Digital Development and Transport, operates. The laboratory was created with the aim of developing artificial intelligence and agile management of national artificial intelligence activities and capabilities. An innovative infrastructure has been created within the Azerbaijan Artificial Intelligence Laboratory to develop the capabilities necessary for a future driven by artificial intelligence and to train skilled personnel.
At the same time, one of the three main directions in which the Azerbaijan Center of the World Economic Forum’s Fourth Industrial Revolution Network operates is “Artificial Intelligence and Machine Learning” (the other two directions: “Internet of Things and Urban Transformation” and “Digital Trade”).