Putin kriptovalyuta tənzimləyən qanunu qəbul edib
Prezident Vladimir Putin kriptovalyuta mədənçiliyi və əməliyyatlarını vergiyə cəlb etmək üçün hüquqi əsas yaradan qanunu imzalayıb. Bu, Rusiyanın kriptovalyuta sənayesini tənzimləmək istiqamətindəki addımlarından biridir.
Yeni qanun Rusiya Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərdə rəqəmsal valyutanı mülkiyyət kimi tanıyır.
Bu qanuna əsasən, kriptovalyuta mədənçiliyi və satışları əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad edilsə də, mədənçilik operatorları yerli orqanlara hesabat verməli və ya hesabat vermədikləri təqdirdə 40,000 rubl (təxminən 380 dollar) cərimə ödəməlidirlər.
Kriptovalyuta ticarəti isə gəlir vergisinə tabe olacaq: 2.4 milyon rubla (təxminən 22,300 dollar) qədər gəlirlər üçün 13%, bundan yüksək məbləğlər üçün isə 15%.
Korporativ subyektlər isə gələn ildən etibarən standart 25%-lik korporativ vergi dərəcəsinə tabe olacaq.
Qanunun əksər müddəalarının dərhal qüvvəyə minməsi gözlənilir, bəzi istisnalar isə gecikdirilə bilər.
Kriptovalyuta mədənçiliyi üzrə dünya liderlərindən biri olan Rusiya, mədənçilərdən ildə 200 milyard rubl (təxminən 2 milyard dollar) gəlir əldə etməyi planlaşdırır.
1 noyabrda Rusiya Vergi Xidməti, Putin tərəfindən avqust ayında imzalanmış qanun çərçivəsində dövlət tərəfindən təsdiqlənmiş iri miqyaslı mədənçilərin məlumat bazasını istifadəyə verdi.
Eyni zamanda qəbul edilən digər bir qanun isə Rusiyanın Mərkəzi Bankına kriptovalyuta ilə sərhədlərarası əməliyyatların sınaq layihəsini həyata keçirmək imkanı verir.
Rusiya ümid edir ki, qərb tənzimləyiciləri tərəfindən izlənilməsi daha çətin olan rəqəmsal kriptovalyuta əməliyyatları beynəlxalq bazarda qadağan edilmiş malların alınmasını asanlaşdıracaq.
Birləşmiş Ştatlar isə Çin, Türkiyə və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri kimi ölkələrin banklarını Rusiya üçün qadağan olunmuş hərbi malların əldə edilməsinə kömək etdikləri və ya sanksiyalara məruz qalmış Rusiya şirkətləri ilə ticarət apardıqları təqdirdə sanksiyalarla hədələyib.

Putin approves law regulating cryptocurrency
President Vladimir Putin has signed a law creating a legal basis for taxing cryptocurrency mining and transactions, one of Russia’s first moves to regulate the cryptocurrency industry.
The new law, in amendments to the Russian Tax Code, recognizes digital currencies as property.
Under the law, cryptocurrency mining and sales are exempt from value-added tax (VAT), but mining operators must report to local authorities or face a fine of 40,000 rubles (about $380) if they fail to report.
Cryptocurrency trading, on the other hand, will be subject to income tax: 13% for income up to 2.4 million rubles (about $22,300) and 15% for amounts above that.
Corporate entities will be subject to the standard 25% corporate tax rate starting next year.
Most of the law’s provisions are expected to come into effect immediately, while some exemptions could be delayed.
Russia, one of the world’s leaders in cryptocurrency mining, plans to earn 200 billion rubles (about $2 billion) a year from miners.
On November 1, the Russian Tax Service launched a database of state-approved large-scale miners under a law signed by Putin in August.
Another law passed at the same time allows the Russian Central Bank to conduct a pilot project for cross-border cryptocurrency transactions.
Russia hopes that digital cryptocurrency transactions, which are harder to track by Western regulators, will make it easier to buy banned goods on the international market.
The United States has threatened banks in countries such as China, Turkey and the United Arab Emirates with sanctions if they help Russia acquire banned military goods or trade with sanctioned Russian companies.