Qazaxıstan və Oracle Süni İntellekt və Rəqəmsal İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa Memorandum İmzladı
Qazaxıstanın Süni İntellekt və Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi ilə Oracle şirkəti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Kazinform agentliyinin verdiyi məlumata görə, Vaşinqtonda keçirilən C5+1 Sammiti zamanı əldə edilən bu razılaşma süni intellekt, yüksək məhsuldarlıqlı hesablamalar və bulud texnologiyaları sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəlib.
Süni İntellekt və Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi memorandumun təfərrüatları barədə məlumat verib. Sənədə əsasən, tərəflər Qazaxıstanda pilot süni intellekt infrastrukturu kimi Oracle həllərinin tətbiqinin mümkünlüyünü qiymətləndirmək, müvafiq sınaqlar keçirmək, bulud məlumat mərkəzlərinin mərhələli inkişafını araşdırmaq və tətbiqi süni intellekt sahəsində pilot layihələr həyata keçirmək üçün əməkdaşlıq etməyi planlaşdırır.
Əməkdaşlıq həmçinin Oracle tərəfindən insan kapitalının inkişafı proqramlarına (ixtisaslaşdırılmış təlim və sertifikatlaşdırma daxil olmaqla) məsləhət dəstəyinin göstərilməsini, birgə tədqiqat layihələrini və Qazaxıstanda Oracle Səlahiyyət Mərkəzinin (Competency Center) yaradılmasını da nəzərdə tuta bilər.
Tərəflər, həmçinin süni intellektin inkişafının tənzimləyici və etik aspektləri ilə bağlı müzakirələri davam etdirməyi planlaşdırır.
Oracle ilə əməkdaşlıq Qazaxıstanın milli süni intellekt infrastrukturunun və rəqəmsal ekosisteminin inkişafını dəstəkləyəcək. Bu, bizim texnoloji innovasiyaları təşviq etmək və ölkənin rəqəmsal iqtisadiyyatı üçün güclü bir təməl qurmaq öhdəliyimizi göstərir, – deyə Qazaxıstan Baş nazirinin müavini, Süni İntellekt və Rəqəmsal İnkişaf naziri Jaslan Madiyev bildirib.
Oracleın Hökumət Məsələləri üzrə İdarəedici Direktoru Ellison O’Brayen (Allison O’Brien) qeyd edib ki, şirkət Qazaxıstana milli süni intellekt strategiyasının həyata keçirilməsində dəstək olmağı səbirsizliklə gözləyir və onların texnologiyaları ilə təcrübəsi iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında rəqəmsal transformasiyanı sürətləndirməyə və innovasiyaları təşviq etməyə kömək edəcək.
Daha əvvəl Prezident Qasım-Jomart Tokayev C5+1 Sammitində iştirak etmək üçün Vaşinqtona rəsmi səfərə gəlmişdi. Səfər çərçivəsində Qazaxıstan və ABŞ kritik əhəmiyyətli minerallar sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalamışdı. Həmçinin, əvvəlcədən bildirildiyi kimi, Qazaxıstan Coursera əsaslı rəqəmsal təlim platformasını işə salmağa hazırlaşır.

Kazakhstan signs memorandum of understanding with Oracle to strengthen AI and digital development
Kazakhstan’s Ministry of Artificial Intelligence and Digital Development has signed a memorandum of understanding (MoU) with Oracle. According to the Kazinform agency, the agreement, reached during the C5+1 Summit in Washington, aims to enhance cooperation in the fields of artificial intelligence, high-performance computing, and cloud technologies.
The Ministry provided details of the MoU, stating that the parties plan to collaborate on:
Assessing the feasibility of implementing Oracle solutions as a pilot AI infrastructure in Kazakhstan;
• Conducting relevant trials and tests;
• Exploring the phased development of cloud data centers;
• Implementing pilot projects in applied AI.
The collaboration may also include Oracle’s advisory support for human capital development programs (including specialized training and certification), joint research projects, and the establishment of an Oracle Competency Center in Kazakhstan.
Additionally, the parties plan to continue discussions on the regulatory and ethical aspects of AI development.
According to Jaslan Madiyev, Deputy Prime Minister and Minister of Artificial Intelligence and Digital Development of Kazakhstan, the partnership with Oracle will support the development of Kazakhstan’s national AI infrastructure and digital ecosystem, demonstrating the country’s commitment to promoting technological innovation and building a strong foundation for its digital economy.
Ellison O’Brien, Managing Director of Government Affairs at Oracle, noted that the company looks forward to supporting Kazakhstan in implementing its national AI strategy, and that their technological expertise will help accelerate digital transformation across various sectors of the economy and promote innovation.
Earlier, President Kassym-Jomart Tokayev made an official visit to Washington to participate in the C5+1 Summit. During the visit, Kazakhstan and the U.S. signed an MoU on cooperation in critical minerals. As previously announced, Kazakhstan is also preparing to launch a Coursera-based digital training platform.