Qırğızıstan dövlət kriptovalyutasını təqdim edib
Qırğızıstan, Binance ilə əməkdaşlıq çərçivəsində öz milli kriptovalyutası olan KGST-ni təqdim edib. Bu yeni stabilkoin, ölkənin milli valyutası olan som ilə 1:1 nisbətində tənzimlənir və BNB Chain üzərində fəaliyyət göstərir. Bununla yanaşı, Qırğızıstan rəqəmsal mərkəzi bank valyutası (CBDC) olan "rəqəmsal som"u da istifadəyə verib. Binance-in qurucusu Changpeng Zhao (CZ) isə ölkənin rəqəmsal aktivlər üzrə strateji müşaviri təyin edilib.
Bu addımlar Qırğızıstanı Mərkəzi Asiyada rəqəmsal maliyyə sahəsində liderliyə doğru aparır. Yeni sabit kriptovalyuta həm daxili, həm də sərhədlərarası ödənişlərdə istifadə olunacaq. Hökumət, eyni zamanda, Binance Akademiyası ilə birgə universitet proqramları həyata keçirərək, blokçeyn (blockchain) texnologiyası üzrə təhsil və tədqiqatları dəstəkləyir.
Bu təşəbbüslər ölkənin rəqəmsal aktivlərə olan münasibətini və beynəlxalq maliyyə sistemindəki mövqeyini gücləndirməyə hədəflənib.

Kyrgyzstan Launches National Cryptocurrency in Partnership with Binance
Kyrgyzstan, in collaboration with Binance, has introduced its national cryptocurrency, KGST. This new stablecoin is pegged 1:1 to the country’s national currency, the som, and operates on the BNB Chain. In addition, Kyrgyzstan has also launched a central bank digital currency (CBDC) called the “digital som.” Binance founder Changpeng Zhao (CZ) has been appointed as the country’s strategic advisor for digital assets.
These initiatives are positioning Kyrgyzstan as a leader in digital finance in Central Asia. The new national stablecoin will be used for both domestic and cross-border payments. The government is also implementing university programs in collaboration with Binance Academy to support education and research in blockchain technology.
Overall, these efforts aim to strengthen the country’s approach to digital assets and enhance its position in the global financial system.