Regionun texnologiya və innovasiya ekosisteminin maraqla gözlənilən tədbirlərindən biri olan “Baku ID” bu il yenidən investorları, startapları və ekosistemin aparıcı nümayəndələrini bir araya gətirəcək. SABAH.HUB İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı, dövlət qurumlarının və özəl sektor tərəfdaşlarının dəstəyi ilə keçiriləcək “Baku ID 2026” innovasiya festivalı 17-18 sentyabr tarixlərində baş tutacaq.
Festival bu il ilk dəfə Azərbaycanın gələcək texnoloji inkişaf mərkəzlərindən biri olan “SABAH.city” innovasiya şəhərciyində keçiriləcək. Sənaye, elm, kapital və dövlət sektorlarını vahid mühitdə birləşdirən “SABAH.city” ölkənin innovasiya potensialının inkişafına xidmət edən müasir ekosistem kimi formalaşdırılır.
İki günlük festivalın proqramına əsas səhnə çıxışları, panel müzakirələri, startap təqdimatları və şəbəkələşmə sessiyaları daxil olacaq. Süni intellekt, vençur kapitalı, mələk investisiyaları, eləcə də maliyyə, səhiyyə, təhsil, yaşıl və əmlak texnologiyaları istiqamətləri üzrə keçiriləcək müzakirələrdə texnologiya və biznesin gələcəyini müəyyənləşdirən əsas tendensiyalar nəzərdən keçiriləcək.
Festival çərçivəsində yerli və beynəlxalq startaplar öz həllərini Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Gürcüstan, Yaxın Şərq və Şimali Afrika regionu və digər beynəlxalq bazarları təmsil edən investorlar qarşısında təqdim edəcək. Tədbirdə “MOST Ventures”, “White Hill Capital”, “Activat VC”, “IT Park Ventures”, “APY Ventures”, “Plus VC”, “MEVP”, “Startup Wise Guys” və digər aparıcı vençur kapital fondlarının nümayəndələri iştirak edəcək. Bu təqdimatlar startaplara potensial investor və tərəfdaşlarla birbaşa əlaqə qurmaq, investisiya imkanlarını müzakirə etmək və yeni bazarlara çıxış perspektivlərini dəyərləndirmək imkanı yaradacaq.
Beşinci dəfə keçiriləcək “Baku ID” indiyədək 13 500-dən çox iştirakçını, 375 startapı və 140 tərəfdaşı bir araya gətirib. Festival çərçivəsində startaplara 5,5 milyon ABŞ dollarından çox birbaşa investisiyanın cəlb olunmasına töhfə verilib.
“Baku ID 2026”nın strateji tərəfdaşları sırasında Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, “PAŞA Holding”, SOCAR və Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) yer alır. Festivalın əsas tərəfdaşları sırasına isə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və açıq hava reklamı sahəsində fəaliyyət göstərən “TIMES” şirkəti daxildir.
Festival günlərində “SABAH.city”ə gediş-gəlişi asanlaşdırmaq üçün ödənişsiz servis avtobusları təşkil olunacaq. Həmçinin, “Bolt for Business” ilə dəstəkləyici tərəfdaşlıq çərçivəsində festival məkanına gediş və geri dönüş səfərlərinə 30 faiz endirim tətbiq ediləcək.

One of the region’s highly anticipated events in the technology and innovation ecosystem, “Baku ID,” will once again bring together investors, startups and leading ecosystem representatives this year. Organized by the SABAH.HUB Innovation Center with the support of government institutions and private-sector partners, “Baku ID 2026” innovation festival will take place on September 17–18.
For the first time, the festival will be held at “SABAH.city,” an innovation campus envisioned as one of Azerbaijan’s future technology development hubs. Bringing together industry, science, capital and the public sector in a unified environment, SABAH.city is being developed as a modern ecosystem aimed at advancing the country’s innovation potential.
The two-day festival will feature keynote speeches, panel discussions, startup pitches and networking sessions. Discussions will focus on key trends shaping the future of technology and business, covering areas such as artificial intelligence, venture capital, angel investment, as well as fintech, healthtech, edtech, greentech and proptech.
As part of the festival, local and international startups will present their solutions to investors representing Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Türkiye, Georgia, the Middle East and North Africa, as well as other international markets. Representatives of leading venture capital funds, including MOST Ventures, White Hill Capital, Activat VC, IT Park Ventures, APY Ventures, Plus VC, MEVP and Startup Wise Guys, will also participate in the event. These presentations will give startups an opportunity to connect directly with potential investors and partners, discuss investment opportunities and explore prospects for entering new markets.
Now in its fifth edition, “Baku ID” has brought together more than 13,500 participants, 375 startups and 140 partners to date. The festival has also contributed to attracting more than $5.5 million in direct investment for startups.
The strategic partners of “Baku ID 2026” include the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, PASHA Holding, SOCAR and the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM). The festival’s main partners include the Innovation and Digital Development Agency (IDDA) and TIMES, a company operating in the out-of-home advertising sector.
Free shuttle buses will be available during the festival to facilitate transportation to and from SABAH.city. In addition, as part of a supporting partnership with Bolt for Business, attendees will receive a 30% discount on trips to and from the festival venue.