Qlobal kompüter tədarükü 13.8% azalacaq
Beynəlxalq Məlumat Korporasiyası (IDC) proqnozlaşdırır ki, 2023-cü ildə fərdi kompüterlərin (FK) qlobal tədarükü 13.8% azalaraq təqribən 251.8 milyon ədəd təşkil edəcək.
Keçən il bazar 16.6% geriləyərək, misli görünməmiş iki rəqəmli azalmanın ikinci ardıcıl ilini qeyd edib. Bununla belə, bu, çox güman ki, 2024-cü ildə satışların bərpasını dəstəkləyəcək, hesabatda deyilir. Qısamüddətli çətinliklərə baxmayaraq, IDC 2024-cü ildə (3.4%) və ondan sonrakı illərdə bazar artımını gözləməkdə davam edir.
Üçüncü rübdə, yenilənmiş məlumatlara əsasən, qlobal fərdi kompüter tədarükləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7.2% azalaraq 68.5 milyon ədəd təşkil edib.
2023-2027-ci illərdə kompüter satışlarının mürəkkəb illik artım tempi 3.1% ətrafında olacaq, IDC proqnozlaşdırır.

Global PC shipments will decline by 13.8%
The International Data Corporation (IDC) predicts that the global supply of personal computers (PC) will decrease by 13.8% to approximately 251.8 million units in 2023.
Last year, the market fell 16.6%, marking the second straight year of an unprecedented double-digit decline. However, this is likely to support a recovery in sales in 2024, the report said. Despite short-term challenges, IDC continues to expect market growth in 2024 (3.4%) and beyond.
In the third quarter, according to updated data, global personal computer shipments decreased by 7.2% year-on-year to 68.5 million units.
From 2023 to 2027, PC sales will grow at a compound annual growth rate of around 3.1%, IDC predicts.