"Amazon" "OpenAI"ın rəqibi "Anthropic"ə daha 4 milyard dollar sərmayə yatıracaq
"Amazon" süni intellektlə ayaqlaşmaq və "Alexa"nın yeni və daha ağıllı versiyasını hazırlamaq üçün bu sahədəki şirkətə 8 milyard dollar sərmaye yatırıb.Belə ki, şirkət bu gün "Claude AI" istehsalçısı "Anthropic-ə daha 4 milyard dollar sərmayə qoyacağını elan edib və bununla da ümumi sərmayə məbləği 8 milyard dollara çatıb. Yatırılan bu son sərmayə keçən ilin sentyabr ayındakı 1,25 milyard dollarlıq və bu ilin mart ayındakı 2,75 milyard dollarlıq sərmayələrin davamıdır.
"Amazon" həmçinin blog yazısında qeyd edib ki, "Amazon Web Services" "Anthropic"in "əsas təlim tərəfdaşı" olacaq. "OpenAI"ın rəqibi olan şirkət, gələcək modelləri üçün "Trainium" və "Inferentia" çiplərindən istifadə edəcək.
"Amazon"un "Anthropic"ə sərmayəsi və tərəfdaşlığının inkişafı, "Reuters"in daha əvvəl verdiyi məlumatlarla üst-üstə düşür. Belə ki, "Claude", "Amazon"un "Alexa" səsli köməkçisini inkişaf etdirəcək. Təkmilləşdirilmiş "Alexa"nın təqdimatı geciksə də "Claude" ilə hazırlanan sistemin "Amazon"un daxili modeli ilə müqayisədə daha yaxşı performans göstərdiyi bildirilir. Yenilənmiş "Alexa" funksiyasının 2025-ci ildə istifadəyə veriləcəyi gözlənilir.
Buna baxmayaraq, "Amazon" süni intellekt texnologiyaları ilə yarışda "Microsoft" və "OpenAI" kimi rəqiblərindən geri qalmaq riski ilə üzləşib. Yeni "Alexa" sistemində "Amazon" daha danışıq tərzində və təbii səs tonu vəd edib, bu da "OpenAI"nin "ChatGPT" səs sisteminə bənzəyir. Lakin bəzi beta istifadəçiləri "Alexa"nın cavablarının yavaş, qeyri-təbii və təsirsiz olduğunu bildiriblər. Hətta işıqları yandırmaq əmrini icra etməkdə belə çətinlik çəkdiyi qeyd olunub.

Amazon to invest another $4 billion in OpenAI rival Anthropic
Amazon announced today that it’s pumping another $4 billion into Claude AI maker Anthropic, bringing its total funding amount to $8 billion. This latest round follows $1.25 billion last September and another $2.75 billion in March.
Along with the money, Amazon wrote in its blog post that Amazon Web Services (AWS) would be named Anthropic’s “primary training partner” and that the OpenAI rival would use Trainium and Inferentia chips for future models.
Alexa may get smarter with more APIs rather than more AI
Alexa at 10: Amazon’s assistant is a winner and a failure
The investment and deeper partnership align with previous reporting by Reuters that Claude will power Amazon’s new Alexa voice assistant. The improved Alexa — the release of which has been delayed — reportedly performed better with Claude than it did when using Amazon’s in-house model. The release of the revamped Alexa feature is now slated for 2025.
Amazon is at risk of falling further behind in the AI arms race compared to competitors like Microsoft and OpenAI. In the new version of Alexa, Amazon promised a more conversational tone, similar to OpenAI’s ChatGPT voice mode — but some beta users reported slow, stilted, and unhelpful responses. It also apparently has trouble turning on the lights.