"Apple" "ChatGPT" ilə rəqabət aparmaq üçün "LLM Siri" modeli üzərində işləyir
"Bloomberg"in xəbərinə görə "Siri" 2026-ci ildə daha söhbətcil olacaq. Belə ki, "Bloomberg"dən "Mark Gurman"ın verdiyi məlumata görə, "Apple" "OpenAI"ın"ChatGPT"si və "Google"-un "Gemini Live"ı ilə rəqabət aparacaq dərəcədə böyük süni intellekt yenilənməsi üzərində işləyir. "LLM Siri" adlandırılan bu yeni model, "Apple"ın süni intellekt modelləri ilə gücləndiriləcək və istifadəçilərə "Siri" ilə daha təbii və söhbətcil əlaqə qurmağa imkan verəcək.
"Apple"ın "iPhone"larını süni intellektlə təchiz etmə planının bir hissəsi olaraq, "Siri" daha çətin tapşırıqları yerinə yetirməkdə daha yaxşı olacaq. Model həmçinin üçüncü tərəf tətbiqləri ilə qarşılıqlı əlaqədə olmaq üçün "genişlənmiş" "App Intents" bacarığına sahib olacaq. Eyni zamanda model "Apple Intelligence" istifadə edərək mətnləri xülasə etmək və yazmaq imkanına malik olacaq.
"Apple" bu planları barədə gələn il məlumat verə bilər, lakin şirkət "Siri"nin əsas proqram təminatını yeni sistemlə 2026-cı ilin yazında dəyişdirməyi planlaşdırır. Keçən ay "The Wall Street Journal"a müsahibə verən "Apple"ın proqram təminatı üzrə baş vitse-prezidenti Kreik Federici, süni intellektlə gücləndirilmiş "Siri"nin "ChatGPT"dən necə fərqlənəcəyini açıqlayıb.
O bildirib ki, "OpenAI"ın irəli səviyyəli səs sistemi ilə "Siri" kimi sistemin xüsusiyyətləri bir-birindən olduqca fərqlidir. "OpenAI"ın sistemi kvant mexanikası haqqında sual vermək və ya hansısa mövzuda şeir yazdırmaq üçün əladır. Amma o, qaraj qapınızı açmayacaq. Mətn mesajı göndərməyinizə də kömək etməyəcək. "Siri" isə hər gün sizin üçün çoxlu faydalı iş görür, bunu cihazınızda tez və lokal şəkildə yerinə yetirir. Burada bir məsələ var – imkanlar arasında tarazlıq mövcuddur. Bəs bu dünyalar birləşəcəkmi? Əlbəttə, istiqamət məhz bu tərəfə doğru gedir.
İndiyədək "Apple" süni intellekt texnologiyalarını tətbiq etməkdə olduqca yavaş hərəkət edib. Şirkət yalnız keçən ay "iOS" 18.2 beta versiyasının bir hissəsi olaraq "Siri"yə "ChatGPT" inteqrasiyası əlavə edib.
"Apple" "Siri" üçün bir sıra digər xüsusiyyətlər də planlaşdırılıb. Bunlara gələn ildən etibarən "Siri"nin ekrandakı məzmunu “anlamaq” və tətbiq daxilində müxtəlif əməliyyatlar həyata keçirmək bacarığı daxildir.

Apple is reportedly working on ‘LLM Siri’ to compete with ChatGPT
Apple is planning a major AI overhaul of Siri that will make the digital assistant more like OpenAI’s ChatGPT and Google’s Gemini Live, according to a report from Bloomberg’s Mark Gurman. The assistant, reportedly called “LLM Siri,” will be powered by Apple’s AI models and will let users have more conversational, natural-sounding interactions with Siri.
As part of Apple’s plan to infuse its iPhones with AI, Bloomberg says the company will make Siri better at handling more advanced tasks. The assistant will have an “expanded” ability to use App Intents to interact with third-party apps, while also using Apple Intelligence to summarize and write text, too.
A more conversational Siri could arrive in 2026, according to Bloomberg.
Though Apple could announce these plans as soon as next year, the company intends to replace Siri’s underlying software with the new system in the spring of 2026, according to Bloomberg. During an interview with The Wall Street Journal last month, Apple senior vice president of software Craig Federighi hinted at how an AI-enhanced Siri will stand out from ChatGPT:
The properties of something like OpenAI advanced voice mode and Siri are quite different. That OpenAI mode is great if you want to go ask a question about quantum mechanics and have it write a poem for you about it... It’s not going to open your garage. It’s not going to help you send a text message. There are many, many useful things Siri does for you every day, does them quickly and locally on your device. There’s a spectrum here, there’s a tradeoff across capabilities. Will these worlds converge? Of course, that’s where the direction is going.
So far, Apple has taken its AI rollout rather slowly, as the company only added a ChatGPT integration into Siri last month as part of the iOS 18.2 beta. The company has several other features for Siri on tap, including the ability for Siri to “understand” what’s on your screen and perform actions within apps, which are coming next year.