"E-qanun.ai" platformasının təqdimat mərasimi keçirilib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Ədliyyə Nazirliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində ərsəyə gəlmiş, Azərbaycanın hüquqi sənəd və qanunvericilik bazasında effektiv axtarış etməyə imkan verən “E-qanun.ai” platforması istifadəyə verilib.
“Azərbaycan Respublikasının 2025 – 2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın icrası məqsədilə hazırlanmış bu süni intellekt məhsulu Strategiyanın 8.2.2-ci yarımbəndində qeyd olunan təbii dil emalı istiqamətlərinin gücləndirilməsi tədbirlərindən biridir.
“E-qanun.ai” Ədliyyə Nazirliyi və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin birgə müəyyənləşdirdiyi texniki şərtlər əsasında AZCON Holding (@azcon_holding) şirkətlərindən olan Milli Süni İntellekt Mərkəzi tərəfindən hazırlanıb. Sistem hüquqi aktların vahid elektron bazasına əsaslanan, süni intellekt dəstəkli, innovativ hüquqi axtarış platformasıdır.

The presentation ceremony of the ‘E-qanun.ai’ platform has been held
Within the framework of joint cooperation between the Ministry of Digital Development and Transport and the Ministry of Justice, the “E-qanun.ai” platform has been launched, enabling effective search across Azerbaijan’s legal documents and legislative framework.
Developed in line with the “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028,” this AI-powered product is part of the measures outlined in subparagraph 8.2.2 of the Strategy, aimed at strengthening natural language processing directions.
The system was created by the National Artificial Intelligence Center, part of AZCON Holding (@azcon_holding), based on the technical requirements jointly defined by the Ministry of Justice and the Ministry of Digital Development and Transport. E-qanun.ai is an innovative, AI-powered legal search platform built upon the unified electronic database of legal acts.