27 Noyabr 2024 02:14
"Hyundai", "Kia" və "Genesis" ABŞ`da 208,000`dən çox elektrik avtomobilini geri çağırıb. Səbəb isə avtomobillərin qəfil güc itkisi yaşamasına səbəb ola biləcək problemdir. Bu barədə ABŞ-nin Milli Avtomobil Yolları Təhlükəsizliyi İdarəsinə təqdim edilmiş sənədlərdə bildirilib. Bu barədə xəbər ilk olaraq "Reuters" tərəfindən yayımlanıb.
Problem, enerji doldurmanı təmin edən inteqrasiya olunmuş idarəetmə blokundan qaynaqlanır. Belə ki idarəetmə bloku zədələnə və 12 voltluq batareyanı doldurmaqda problemlərə səbəb ola bilər ki, bu da avtomobilin hərəkət gücünü itirməsinə gətirib çıxara bilər.
"Hyundai Motor" 145,235 ədəd elektrik avtomobilini geri çağırıb. Buna bəzi "Ioniq 5" və "Ioniq 6" modelləri daxildir. Bundan əlavə, "Genesis" lüks brendinə aid üç elektrik avtomobil modeli – "Genesis GV60", "Genesis GV70" və "Genesis G80" (2022-2025 il modelləri də) də geri çağırılıb. "Kia" şirkəti isə 62,872 ədəd elektrik avtomobilini geri çağırıb.

Hyundai and Kia recall 208,000 EVs
Hyundai, Kia, and Genesis are recalling about 208,000 EVs in the United States due to an issue that could cause the vehicles to suddenly lose power, according to several filings with the National Highway Traffic Safety Administration. The recall was first reported by Reuters.
The problem originates with the integrated charging control unit (ICCU), which may become damaged and stop charging the 12-volt battery and can result in a loss of drive power, according to the filing.
Hyundai Motor is recalling about 145,235 of its EVs, which includes some Ioniq 5 and Ioniq 6 vehicles. The recall also covers three electrified variants from its luxury brand Genesis, including the Genesis GV60, Genesis GV70, and Genesis G80 from model years 2022-2025. About 62,872 Kia EV6 vehicles have also been recalled. Dealers will fix the issue for free, according to the filings.