"SoftBank" "OpenAI"a 22 Milyard Dollar İnvestisiya edəcək
"SoftBank" süni intellekt (Sİ) sahəsində ən böyük oyunçulardan biri olan "OpenAI"a 22,5 milyard dollarlıq investisiya qoyuluşu üçün rəhbərlik səviyyəsində təsdiq verib. Bu məbləğ, "SoftBank"ın ümumi 30 milyard dollarlıq investisiya planının ikinci hissəsidir.
Lakin bu təsdiq, "OpenAI"ın korporativ quruluşunda əhəmiyyətli bir dəyişiklik etməsi şərtinə bağlıdır. Gözlənilir ki, bu dəyişiklik prosesinin sonunda şirkət ilkin kütləvi təklifə (IPO) çıxmaq üçün uyğun bir quruluşa sahib olacaq. Beləliklə, "SoftBank" təkcə maliyyə investoru kimi deyil, həm də "OpenAI"ın gələcək bazar dəyərinin müəyyənləşdirilməsində strateji rol oynamağı hədəfləyir.
"SoftBank"ın bu investisiya planı, aprel ayında elan edilmiş və ümumi məbləği 41 milyard dollara çatan nəhəng maliyyələşdirmə turunun bir hissəsidir. Yaponiyada yerləşən bu texnologiya nəhəngi aprel ayında "OpenAI"a 10 milyard dollar sərmayə qoymuş, dekabr ayında isə 30 milyard dollarlıq ikinci tranşı yatırmağı planlaşdırdığını açıqlamışdı.
Qeyd edək ki, investisiya "OpenAI"ın mənfəət güdən bir şirkət quruluşuna keçməsi şərti ilə bağlıdır. Əgər Sİ nəhəngi bu korporativ dəyişikliyi edə bilməsə, "SoftBank"ın qoyacağı sərmayənin məbləği 22,5 milyard dollardan 20 milyard dollara enə bilər. Hələlik tərəflər, xüsusən də "OpenAI"ın mənfəət güdən bir şirkətə çevrilməsi şərtini ehtiva edən bu investisiya müqaviləsi barədə rəsmi açıqlama verməyiblər.

SoftBank Approves $22.5 Billion Investment in OpenAI
SoftBank has granted executive-level approval for a $22.5 billion investment in OpenAI, one of the biggest players in the artificial intelligence (AI) sector. This amount represents the second tranche of SoftBank’s total $30 billion investment plan.
However, the approval is contingent upon OpenAI implementing a significant change in its corporate structure. It is expected that, following this restructuring, the company will be positioned to pursue an initial public offering (IPO). Through this investment, SoftBank aims not only to act as a financial backer but also to play a strategic role in shaping OpenAI’s future market value.
This investment is part of a larger funding round announced in April, totaling $41 billion. Earlier in April, the Japanese tech giant invested $10 billion in OpenAI and had indicated plans to contribute the second $30 billion tranche by December.
It should be noted that the investment is conditional on OpenAI transitioning to a for-profit corporate structure. If the AI company fails to make this change, SoftBank’s investment could decrease from $22.5 billion to $20 billion. So far, neither party has issued an official statement regarding the investment agreement, particularly the requirement for OpenAI to become a for-profit entity.