Rəşad Əzizov Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinə baş direktor təyin edilib
Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinə baş direktor təyin olunub.
Tech.az xəbər verir ki, mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin müvafiq əmri ilə Rəşad Əzizov bu vəzifəyə təyinat alıb.
Rəşad Əzizov 1980-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1996-2002-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsində bakalavr və magistr, 2003-cü ildən isə Sankt-Peterburq Dövlət Universitetində aspirantura və doktorantura pillələrini bitirib. 2017-ci ildə "İnternet şəbəkəsində hüquqi tənzimləmə: müqayisəli və tarixi-hüquqi tədqiqat" mövzusunda elmi işi müdafiə edərək "hüquq elmləri doktoru" elmi dərəcəsini alıb.
2022-23-cü illərdə Milan Politexnik Universitetində dövlət qulluğunda süni zəkanın istifadəsi üzrə magistr dərəcəsi alıb.
İnformasiya və rəqəmsal inkişaf sahələri üzrə elmi araşdırmalar aparan R.Əzizov 6 kitab, 2 monoqrafiya, ölkəmizdə və xaricdə elmi jurnallarda dərc olunmuş 30-dan çox məqalənin müəllifidir.
O, bir sıra dövlət qurumlarında müxtəlif vəzifələrdə çalışıb, 20 ildən artıq dövlət qulluğu stajı var. 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə "Dövlət qulluğunda fərqlənməyə görə" medalı ilə təltif olunub.
2012-ci ildən Prezident yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində informasiya və elektron hüquq, innovasiya və rəqəmsal inkişaf, mədəniyyət sahəsində biznesin idarəedilməsi fənləri üzrə müəllim kimi fəaliyyət göstərib. 2013-cü ildən "Azərbaycan Şən və Hazırcavablar Klubu"nun rəhbəridir.
Son təyinatadək Mədəniyyət Nazirliyi Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb. Nazirlik tərəfindən son illərdə həyata keçirilən mədəniyyət və yaradıcı sənayelər üzrə bir sıra layihələrin, eyni zamanda, "Baku Cinema Breeze" Beynəlxalq Film Festivalı və "Şərq ölkələri kino sənayesi bazarı"nın reallaşdırılmasında yaxından iştirak edib. Mədəniyyət Nazirliyi yanında "Kinematoqrafiya, rəqəmsal və digər audiovizual əsərlərin məzmununun qiymətləndirilməsi" üzrə Ekspert Şurasının üzvüdür.
"Mədəniyyət Nazirliyinin "eCulture" Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası", mədəni və yaradıcı sənayelərin təsnifatlaşdırılması, "Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin film istehsalının dəstəyi üzrə müsabiqə qaydaları", "Filmlərin istehsalı üçün çəkilmiş xərclərin qismən geri ödənilməsi (ribeyt) qaydaları" və digər normativ-hüquqi aktların layihələrinin hazırlanmasında iştirak edib.

The Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, which operates under the Ministry of Culture, has been appointed Director General.
Tech.az reports that Rashad Azizov was appointed to this position by the relevant order of the Minister of Culture Adil Karimli.
Rashad Azizov was born in 1980 in Baku. In 1996-2002, he completed his bachelor's and master's degrees at the Faculty of Law of Baku State University, and since 2003, he completed postgraduate studies and doctoral studies at St. Petersburg State University. In 2017, he defended his scientific work on the topic "Legal regulation on the Internet: comparative and historical-legal research" and received the scientific degree of "Doctor of Law".
In 2022-23, he received a master's degree in the use of artificial intelligence in civil service at the Milan Polytechnic University.
Conducting scientific research in the fields of information and digital development, R. Azizov is the author of 6 books, 2 monographs, and more than 30 articles published in scientific journals in our country and abroad.
He has worked in various positions in a number of state institutions and has more than 20 years of civil service experience. In 2016, he was awarded the medal "For Distinction in Civil Service" by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan.
Since 2012, he has worked as a teacher in the subjects of information and electronic law, innovation and digital development, and business management in the field of culture at the Academy of Public Administration under the President, Baku State University, and Azerbaijan State University of Culture and Arts. Since 2013, he has been the head of the "Azerbaijani Cheerful and Resourceful Club".
Until his last appointment, he worked as the head of the Department of Creative Industries and Digital Development of the Ministry of Culture. He has closely participated in the implementation of a number of projects on culture and creative industries implemented by the Ministry in recent years, as well as the "Baku Cinema Breeze" International Film Festival and the "Eastern Countries Film Industry Market". He is a member of the Expert Council on "Evaluation of the Content of Cinematography, Digital and Other Audiovisual Works" under the Ministry of Culture.
He participated in the preparation of drafts of the "eCulture" Digital Development Strategy of the Ministry of Culture, the classification of cultural and creative industries, the "Competition Rules for the Support of Film Production of the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan", the "Rules for Partial Reimbursement of Expenses Incurred for the Production of Films (Rebate)" and other regulatory and legal acts.