Rəşad Nəbiyev startap təsisçiləri ilə görüşüb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev startap təsisçiləri və ekosistem nümayəndələri ilə növbəti görüşünü keçirib. Görüşdə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədri Fərid Osmanov və Caucasus Ventures fondunun rəhbəri Məmməd Kərim də iştirak ediblər.
Görüş zamanı Azərbaycanda startap ekosisteminin mövcud vəziyyəti, qarşıda duran çağırışlar və inkişaf perspektivləri ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Startap təsisçiləri öz təcrübələrini bölüşüb, innovativ təşəbbüslərin təşviqi və ekosistemin daha dayanıqlı inkişafı üçün təkliflərini səsləndiriblər. Bu təkliflər əsasında dövlətin göstərə biləcəyi dəstək mexanizmləri, o cümlədən maliyyələşmə, tənzimləyici mühit və institusional əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Görüşdə startap təsisçiləri -  Glorri startapının təsisçisi Anar Qasımov, Nextoolun təsisçisi Cəfər Nəcəfov, Payriffin həmtəsisçisi Xəyal Məmmədov, Lilitopianın təsisçisi Ülvi Aslanov, Mementonun təsisçisi Baba Ağayev, Receptanın təsisçisi Rauf Heydərov, 2Schoolun təsisçisi Mustafa Hüseynov, Glacies Biomeun təsisçisi Nihat Əliyev, Dostynin təsisçisi Ayaz Əhmədov, Dynamic Boxun həmtəsisçisi Yaqub Mehdiyev və Push30un həmtəsisçisi Adil Qasım iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, bu görüşlər silsilə xarakter daşıyır. Ötən ay nazir Rəşad Nəbiyev Silikon Vadisində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı startap təsisçiləri ilə görüşmüş, onların qlobal bazarlarda üzləşdiyi çətinliklər və imkanlar barədə birbaşa müzakirələr aparmışdı. Bundan əlavə, bir neçə il əvvəl də nazir yerli ekosistem nümayəndələri ilə analoji görüşlər keçirmiş, startap mühitinin formalaşması ilə bağlı ilkin problemləri və ehtiyacları dinləmişdi.
Bu cür görüşlərin əsas məqsədi ekosistemi birbaşa dinləmək, real problemləri sahə iştirakçılarının özündən eşitmək və qərarvermə prosesində bu rəyləri nəzərə almaqdır. Müşahidələrə əsasən, hazırkı mərhələdə bu dialoqun praktik nəticələrə çevrilməsi və startap ekosistemində mövcud problemlərin həllinə yönəlmiş proseslərin daha sürətli icra olunacağı gözlənilir.

Rashad Nabiyev met with startup founders
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev held another meeting with startup founders and ecosystem representatives. The meeting was also attended by Farid Osmanov, Chairman of the Innovation and Digital Development Agency, and Mammad Karim, Head of the Caucasus Ventures Fund.
During the meeting, extensive discussions were held on the current state of the startup ecosystem in Azerbaijan, upcoming challenges, and development prospects. Startup founders shared their experiences and voiced their proposals for promoting innovative initiatives and more sustainable development of the ecosystem. Based on these proposals, support mechanisms that the state can provide, including financing, regulatory environment, and institutional cooperation opportunities, were discussed.
It should be noted that these meetings are a series. Last month, Minister Rashad Nabiyev met with Azerbaijani startup founders operating in Silicon Valley and had direct discussions about the challenges and opportunities they face in global markets. In addition, a few years ago, the minister held similar meetings with local ecosystem representatives and listened to the initial problems and needs related to the formation of the startup environment.
The main purpose of such meetings is to listen directly to the ecosystem, hear real problems from the field participants themselves, and take these opinions into account in the decision-making process. Based on observations, it is expected that at this stage this dialogue will translate into practical results and processes aimed at solving existing problems in the startup ecosystem will be implemented more quickly.