2022-ci ildə İlon Maskın Twitter-i (indi X olaraq tanınır) almasının ertəsi günü, şirkətin baş qərargahının qarşısında qutularla dayanan iki nəfər jurnalistlərin diqqətini çəkdi. Onlardan biri özünü yaxınlarda işdən çıxarılmış Twitter mühəndisi “Rahul Ligma” kimi təqdim etdi.
Əslində onun adı Rahul Sonwalkar-dır və bu zarafat sürətlə viral oldu.
Həqiqət isə budur ki, Sonwalkar X-də (Twitter-də) heç vaxt işləmir, lakin texnologiya sahəsində kifayət qədər təcrübəlidir. O, Uber-də mühəndis kimi bir neçə il çalışıb. Hətta o dövrdə Y Combinator proqramında iştirak edib, loqistika sahəsində startup qurub, lakin sonradan yönünü dəyişdirib.
İndi 27 yaşında olan Sonwalkar diqqəti daha ciddi işinə – təxminən iki il əvvəl təsis etdiyi Julius adlı süni intellekt əsaslı data analitik startup-una yönəltmək istəyir.
Julius aləti böyük həcmdə məlumatları təhlil edib vizuallaşdırmaq və təbii dil sorğuları vasitəsilə proqnozlaşdırıcı modellər qurmaq imkanı verir. Hazırda 2 milyondan çox qeydiyyatdan keçmiş istifadəçisi var.
“Data elmini hər kəs üçün əlçatan etmək istəyirdim,” Sonwalkar TechCrunch-a bildirib.
Juliusun bəzi funksiyaları ChatGPT, Anthropic-in Claude və Google-un Gemini alətləri ilə bənzər olsa da, Harvard Biznes Məktəbinin (HBS) köməkçi professoru İavor Bojinov bu aləti o qədər bəyəndi ki, Julius-u xüsusi olaraq HBS-nin yeni tədris kursu – “Liderlər üçün Data Elmi və Süni İntellekt” üçün uyğunlaşdırmağa nail oldu.
Bojinov TechCrunch-a bildirib: “Biz ChatGPT də daxil olmaqla bir neçə platformanı müqayisə etdik və Julius ən yaxşı nəticə göstərdi.”
HBS kimi ildə təxminən 1000 gələcək biznes lideri yetişdirən bir təhsil müəssisəsinin Julius-u seçməsi startup üçün böyük uğurdur. Julius hazırda 12 nəfərlik komandaya malikdir.
TechCrunch-a məlum olan məlumata görə, Sonwalkar Bessemer Venture Partners-in Talia Goldberg rəhbərliyində toxum mərhələsi investisiya turu da bağlayıb. Lakin Sonwalkar bu barədə detalları paylaşmaq istəməyib.
Bessemer isə şərh verməyib.
Bəs Sonwalkar “Rahul Ligma” obrazı ilə etdiyi zarafatlar Julius-un ilk günlərində ona qapılar açmağa kömək etdimi?

Fake Twitter employee revealed as founder of Harvard-used AI startup
The morning after Elon Musk’s acquisition of Twitter (now known as X) in 2022, two men with boxes outside the company’s headquarters caught the attention of reporters. One of them introduced himself as recently laid-off Twitter engineer “Rahul Ligma.”
In reality, his name is Rahul Sonwalkar, and the prank quickly went viral.
The truth is, Sonwalkar never worked at X (Twitter), but he does have significant experience in technology. He spent several years working as an engineer at Uber. During that time, he also participated in the Y Combinator program, where he founded a logistics startup, which he later pivoted away from.
Now 27 years old, Sonwalkar wants to draw attention to his more serious work—the AI-powered data analytics startup Julius, which he founded about two years ago.
The Julius tool can analyze and visualize large datasets and create predictive models from natural language queries. It currently has over 2 million registered users.
“I wanted to make data science accessible to everyone,” Sonwalkar told TechCrunch.
While some of Julius’s functions are similar to those offered by ChatGPT, Anthropic’s Claude, and Google’s Gemini, Harvard Business School (HBS) assistant professor Iavor Bojinov liked the tool so much that he convinced Sonwalkar to tailor Julius specifically for HBS’s new course, “Data Science and AI for Leaders.”
“We conducted a head-to-head comparison across several platforms, including ChatGPT, and Julius performed the best,” Bojinov told TechCrunch.
Being adopted by HBS, an institution that educates about 1,000 future business leaders annually, is a major success for the startup. Julius currently has a team of 12 employees.
According to TechCrunch sources, Sonwalkar has also closed a seed funding round led by Talia Goldberg from Bessemer Venture Partners, though he declined to share details.