16 Yanvar 2025 04:21
Türkiyənin qabaqcıl kosmos texnologiyaları şirkəti Fergani Uzay ilk peyki FGN-100-d1-i SpaceX-in Falcon 9 raketi ilə uğurla kosmosa göndərib. Bu tarixi hadisə ABŞ-ın Vandenberq hərbi bazasından həyata keçirilən Transporter-12 missiyası çərçivəsində baş tutub.
Transporter-12 missiyası və peyklər
Missiya zamanı kosmosa 131 müxtəlif yük – kiçik ölçülü küp peyklərdən tutmuş mikro peyklərə və orbit transfer vasitələrinə qədər daşınıb. "Fergani Uzay"ın ilk peyki ilə yanaşı, Türkiyənin digər tanınmış şirkəti Plan-S-in 4 peyki də orbitə çıxarılıb.
Fergani Uzay və gələcək hədəflər
Fergani Uzay-ın  rəhbəri və Baykar-ın İdarə Heyətinin Sədri Selçuk Bayraktar bu uğuru Türkiyənin kosmos sahəsində yeni bir dövrə keçidi kimi qiymətləndirib. Bayraktar bildirib ki, Fergani Uzay  gələcəkdə qlobal konumlama sistemi qurmağa yönəlmiş layihələri ilə texnologiya sahəsində önəmli rol oynamağı hədəfləyir.
Türkiyənin kosmos ekosistemi genişlənir
Türkiyənin Sənaye və Texnologiya naziri Mehmet Fatih Kacır bu nailiyyəti yüksək qiymətləndirib. O, bildirib ki, Fergani Uzay və Plan-S şirkətinin bu uğurları ölkənin Milli Kosmos Proqramı çərçivəsində kosmos texnologiyalarını daha da irəliyə aparacaq. Nazir əlavə edib ki, Türkiyənin kosmos ekosistemi hər ötən gün daha da güclənir.
Milli Texnologiya Hərəkatının gücü
Türkiyə Kosmos Agentliyi (TUA) da bu hadisəni yüksək qiymətləndirərək bildirib ki, Fərqani Kosmos-un ilk peyki, rabitə və coğrafi konumlama sahəsində qlobal həllər təqdim edəcək və yeni texnologiyaların inkişafına öncülük edəcək. Plan-S isə IoT və 6G rabitə texnologiyalarında dünya miqyasında həllər təqdim edərək kosmos sahəsində fəaliyyətini genişləndirir.
Bu uğur, Türkiyənin kosmos texnologiyalarında güclənən mövqeyini və Milli Texnologiya Hərəkatı strategiyasının nə qədər uğurlu olduğunu bir daha sübut edir.

16 January 2025 04:21
Turkey's leading space technology company Fergani Uzay has successfully sent its first satellite FGN-100-d1 into space with SpaceX's Falcon 9 rocket. This historic event took place as part of the Transporter-12 mission from the US Vandenberg Air Force Base.
Transporter-12 mission and satellites
During the mission, 131 different cargoes were transported into space - from small cube satellites to micro satellites and orbit transfer vehicles. Along with the first satellite of "Fergani Uzay", 4 satellites of another well-known Turkish company Plan-S were also launched into orbit.
Fergani Uzay and future goals
Selçuk Bayraktar, the head of Fergani Uzay and Chairman of the Board of Directors of Baykar, evaluated this success as a transition to a new era in Turkey's space sector. Bayraktar said that Fergani Space aims to play an important role in the field of technology with its projects aimed at establishing a global positioning system in the future.
Turkey's space ecosystem is expanding
Turkey's Minister of Industry and Technology Mehmet Fatih Kaçır highly appreciated this achievement. He said that these successes of Fergani Space and Plan-S will further advance space technologies within the framework of the country's National Space Program. The minister added that Turkey's space ecosystem is getting stronger every passing day.
The power of the National Technology Movement
The Turkish Space Agency (TUA) also highly appreciated this event and said that Fergani Space's first satellite will provide global solutions in the field of communication and geolocation and will pioneer the development of new technologies. Plan-S, on the other hand, is expanding its activities in the field of space by providing world-class solutions in IoT and 6G communication technologies.
This success once again proves Turkey's strengthening position in space technologies and how successful the National Technology Movement strategy is.