“SİMA İmza” ilə elektron səhiyyə xidmətləri daha əlçatan oldu
İnteqrasiya nəticəsində vətəndaşlar üçün bir çox səhiyyə xidmətlərinə onlayn əlçatanlıq təmin edilib. Artıq vətəndaşlar adıçəkilən portala və ya mobil tətbiqə “SİMA İmza” ilə daxil olaraq xəstəlik vərəqələri, tibbi arayışlar, reseptlər, epikrizlər, peyvəndlər, analizlər, müayinə nəticələrinin alınması və digər xidmətləri onlayn şəkildə əldə edə bilərlər.
Bundan başqa, donor olmaq üçün məsafədən müraciətlərin göndərilməsi də “SİMA İmza” vasitəsilə mümkün olub. Müraciəti Səhiyyə Nazirliyinin Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin rəsmi saytında (odtkm.gov.az) formalaşdırmaq mümkündür.
Diqqətə çatdıraq ki, vətəndaşlar qeyd edilən elektron xidmətləri əldə etmək üçün əvvəlcə “SİMA İmza” ilə “digital.login” sisteminə daxil olmalıdır.
SİMA rəqəmsal imza AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılıb. “SİMA İmza” tətbiqinin endirilmə sayı 4,2 milyonu ötüb. “SİMA İmza” mobil tətbiqini yükləməklə əldə olunan yeni nəsil rəqəmsal imza ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, qurumların iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA İmza” tətbiqində qeydiyyat vətəndaşlar üçün ödənişsizdir. Ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

Electronic healthcare services have become more accessible with "SIMA Signature"
SIMA new generation digital signature has been integrated into the “e-Health” web portal and the mobile application of the same name.
As a result of the integration, online accessibility to many healthcare services has been provided for citizens. Citizens can now access the aforementioned portal or mobile application with “SIMA Signature” to obtain medical records, medical certificates, prescriptions, epicrisis, vaccinations, analyzes, examination results and other services online.
In addition, sending remote applications to become a donor has also become possible through “SIMA Signature”. It is possible to form the application on the official website of the Coordination Center for Organ Donation and Transplantation of the Ministry of Health (odtkm.gov.az).
It should be noted that in order to obtain the mentioned electronic services, citizens must first log in to the “digital.login” system with “SIMA Signature”.
SIMA digital signature was created by “AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies. The number of downloads of the “SIMA Signature” application has exceeded 4.2 million. The new generation digital signature obtained by downloading the “SIMA Signature” mobile application ends citizens’ dependence on service centers, reduces the workload and costs of institutions. Registration in the “SIMA Signature” application is free of charge for citizens. More information can be obtained from the sima.az website and by contacting the “157” Call Center.