SİMA yeni maskotu “Simi”ni təqdim edib
SİMA Rəqəmsal Həllər Platformasının yeni rəsmi maskotu – “Simi” təqdim edilib. Brendin yeni siması kimi robotik sincab obrazı seçilib.
Sincab təbiətdəki faydalı resursları toplayan, onları qoruyan zəhmətkeş, çevik, pozitiv heyvan kimi tanınır. Bu xüsusiyyətlər isə rəqəmsal dünyada məlumatların təhlükəsiz şəkildə qorunması və rahat istifadəçi təcrübəsi ilə üst-üstə düşür.
“Simi” SİMA Platformasının 5 alt məhsulu üzrə kommunikasiya kanallarında istifadə olunmaq üçün nəzərdə tutulub. Maskotun hazırlanması xidmət sahəsində trend innovasiyaların tətbiq edilməsi və istifadəçi təcrübəsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə həyata keçirilib. Odur ki, SİMA-nın yeni vizual strategiyası rəqəmsal xidmətləri hər kəs üçün daha sadə və əyləncəli yolla izah etməyi hədəfləyir.
Qeyd edək ki, "Simi" tezliklə SİMA-nın bütün kommunikasiya kanallarında və rəqəmsal interfeyslərində istifadə olunacaq. SİMA platforması dostcanlı və sevimli görünüşə malik olan “Simi” ilə texnologiyanı bütün istifadəçi kütlələri üçün daha anlaşılan və səmimi göstərməyi hədəfləyir.
SİMA Rəqəmsal Həllər Platforması haqqında
"AzInTelecom" MMC tərəfindən yaradılmış SİMA Rəqəmsal Həllər Platforması bulud və biometrik texnologiyalara əsaslanan rəqəmsal ekosistemdir. Platforma "SİMA İmza", "SİMA KYC", "SİMA Access", "SİMA Token" və "SİMA Pay" məhsulları vasitəsilə identifikasiya, imzalama və ödəniş proseslərini tam rəqəmsallaşdırır. Sistem vətəndaşlar, dövlət və özəl sektor üçün məsafədən rahat, çevik və təhlükəsiz xidmət mühiti təmin edir. Ətraflı məlumat üçün: www.sima.az.

08 September 2026 12:09
The new official mascot of SIMA Digital Solutions Platform – “Simi” has been introduced. The image of a robotic squirrel has been chosen as the new face of the brand.
The squirrel is known as a hardworking, agile, positive animal that collects and protects useful resources in nature. These characteristics coincide with the secure protection of data and a comfortable user experience in the digital world.
“Simi” is intended to be used in communication channels for 5 sub-products of SIMA Platform. The mascot was developed with the aim of implementing trend innovations in the service sector and improving user experience. Therefore, SIMA’s new visual strategy aims to explain digital services in a simpler and more entertaining way for everyone.
It should be noted that “Simi” will soon be used in all SIMA communication channels and digital interfaces. With “Simi”, which has a friendly and cute appearance, the SIMA platform aims to make technology more understandable and sincere for all user groups.
About SIMA Digital Solutions Platform
SIMA Digital Solutions Platform, created by "AzInTelecom" LLC, is a digital ecosystem based on cloud and biometric technologies. The platform fully digitizes identification, signing and payment processes through "SIMA Signature", "SIMA KYC", "SIMA Access", "SIMA Token" and "SIMA Pay" products. The system provides a convenient, flexible and secure remote service environment for citizens, the state and the private sector. For more information: www.sima.az.