Şimali Koreya hökuməti yeni haker qrupu – "Tədqiqat Mərkəzi 227" yaradıb. Bu bölmə ölkənin əsas kəşfiyyat qurumu olan Kəşfiyyat Baş İdarəsinin (RGB) tərkibində fəaliyyət göstərəcək. Məqsəd isə hücum məqsədli haker texnologiyaları və proqramlarını inkişaf etdirməkdir.
Daily NK xəbər agentliyinin Şimali Koreyadakı mənbəsinə görə, bu yeni bölmə Qərb kibertəhlükəsizlik sistemlərini və kompüter şəbəkələrini araşdıracaq. Bununla da ölkənin rəqəmsal aktivləri oğurlamaq qabiliyyəti gücləndiriləcək. Həmçinin, mərkəz süni intellekt əsaslı məlumat oğurlama texnikaları inkişaf etdirəcək və xaricdə fəaliyyət göstərən Şimali Koreya haker qruplarından gələn məlumatlara cavab verəcək.
Son illərdə Şimali Koreya hakerləri kriptovalyuta birjalarına və beynəlxalq şirkətlərə hücumlar təşkil ediblər. Bu hücumlar nəticəsində böyük məbləğdə vəsait oğurlanıb. Ən son nümunələrdən biri Bybit platformasından 1,4 milyard dollar dəyərində vəsaitin oğurlanmasıdır.
ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyi (NSA) və Federal Təhqiqat Bürosu (FBI) əvvəllər Şimali Koreyanın Kəşfiyyat Baş İdarəsini (RGB) kiberhücumlar və casusluq fəaliyyəti aparmaqda ittiham edib. Yeni yaradılan Tədqiqat Mərkəzi 227 isə bu fəaliyyətləri daha da genişləndirmək məqsədi daşıyır.