06 Fevral 2025 18:48
SoftBank Ampere adlı çip şirkətini 6.5 milyard dollara almağı nəzərdən keçirir. Ampere Intel-in keçmiş rəhbəri Renee James tərəfindən qurulub və xüsusilşəbəkə və məlumatların saxlandığı böyük mərkəzlər üçün enerji qənaətcil ARM dizaynları ilə tanınır. Şirkət 2024-cü ilin sentyabrından bəri alıcı axtarır.
Bloomberg-in məlumatına görə, SoftBank ilə Ampere arasında alqı-satqı ilə bağlı irəliləmiş danışıqlar aparılır və yaxın vaxtlarda bu barədə rəsmi açıqlama verilə bilər. Bir müddət əvvəl SoftBank-ın əksəriyyətinə sahib olan çip dizaynçısı Arm Holdings-in də Ampere ilə maraqlandığı bildirilmişdi.
Renee James Intel-də 28 il çalışdıqdan sonra CEO vəzifəsinə seçilmədiyi üçün 2017-ci ildə şirkətdən ayrılıb və Ampere-i qurub. James AMD-nin CEO-su Lisa Su ilə yanaşı, elektronika və kompüter texnologiyalarında istifadə edilən və elektrik cərəyanını müəyyən şəraitdə keçirə bilən materialların (yarıkeçiricilərin) istehsalında liderlik edən iki qadından biridir.
Renee James Ampere-in 29%-inə sahibdir və gələcəkdə şirkətin idarəetməsini öz üzərinə götürə biləcək müxtəlif investisiya imkanları mövcuddur.

SoftBank Took Steps to Acquire Ampere for 6.5 Billion Dollars
SoftBank is considering acquiring the chip company Ampere for 6.5 billion dollars. Ampere was founded by former Intel executive Renee James and is known for its energy-efficient ARM designs for large networks and data storage centers. The company has been seeking a buyer since September 2024.
According to Bloomberg, advanced negotiations are underway between SoftBank and Ampere, with an official announcement potentially coming soon. Recently, it was reported that Arm Holdings, in which SoftBank holds the majority stake, has also shown interest in Ampere.
Renee James left Intel in 2017 after not being selected for the CEO position and founded Ampere. Along with AMD's CEO Lisa Su, James is one of the two women leading the production of semiconductors, materials that allow electricity to pass under certain conditions, in the electronics and computer technology industries.
Renee James owns 29% of Ampere and has future investment options that could give her control over the company's management.