SoftBank-ın təsisçisi ABŞ-da 1 trilyon dollarlıq robot istehsalı kompleksi tikməyi planlaşdırır
SoftBank-ın rəhbəri MasaYosi Son ABŞ-nin Arizona ştatında “Project Crystal Land” kod adlı sənaye kompleksinin inşasını həyata keçirmək istəyir. Bu layihənin ümumi dəyəri təxminən 1 trilyon dollar qiymətləndirilir.
Layihəyə Tayvanın yarımkeçirici istehsalçısı TSMC-nin cəlb olunması nəzərdə tutulur, lakin şirkətin iştirak etməyə marağı barədə məlumat yoxdur. Mənbələr bildirir ki, müzakirələrdə həmçinin Samsung rəhbərliyi də iştirak edib, lakin detalları açıqlamayıblar.
Layihənin həyata keçirilməsi ABŞ Prezidenti Donald Trampın administrasiyasının və Arizona ştatının dəstəyindən asılıdır. Layihənin yekun dəyəri isə digər texnoloji şirkətlərin iştirakı ilə müəyyən ediləcək.
SoftBank, TSMC, Samsung və ABŞ hökumətinin nümayəndələri mövzu ilə bağlı şərh verməyib. Xəbərin yayılmasından sonra SoftBank-ın səhmləri 2,7%, TSMC-nin səhmləri 1,9%, Samsung-un səhmləri isə 0,5% artıb.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin yanvarında SoftBank, OpenAI və Oracle birgə ABŞ-də data mərkəzləri tikmək üçün Stargate adlı şirkət qurmuşdu. Layihəyə ilkin investisiya 100 milyard dollar təşkil edib.

The founder of SoftBank plans to build a $1 trillion robot manufacturing complex in the USA
The project aims to involve Taiwan’s semiconductor manufacturer TSMC, although it is unclear whether the company is interested in participating. Sources say Samsung’s leadership has also been involved in discussions, but details have not been disclosed.
The project's success depends on the support of former U.S. President Donald Trump’s administration and the state of Arizona. The final cost will be determined by the involvement of other technology companies.
SoftBank, TSMC, Samsung, and U.S. government representatives have declined to comment. Following the news, SoftBank’s shares rose by 2.7%, TSMC’s by 1.9%, and Samsung’s by 0.5%.
It is worth noting that in January 2025, SoftBank, OpenAI, and Oracle jointly established Stargate, a company to build data centers in the U.S., with an initial investment of $100 billion.