23 Avqust 2024 15:13
Starbucks-un yeni CEO-su Brian Niccol şirkətin Seattle-dakı mərkəzinə həftədə üç dəfə gəlməlidir. Lakin digər işçilər avtomobil və ya ictimai nəqliyyatla gedərkən, Niccol Kaliforniya Newport Beach-dəki evindən Seattle-a təyyarə ilə uçacaq.
Starbucks nümayəndəsi CBS MoneyWatch-a bildirib ki, Niccol-un qrafiki bütün işçilər üçün tətbiq olunan hibrid iş qaydalarına uyğun olacaq. Niccol-un əsas ofisi Seattle-da olacaq və o, həftədə ən azı üç gün burada çalışacaq.
Lakin Niccol-un təyyarə ilə səyahəti tənqidçilərin diqqətini çəkib, xüsusən də Starbucks-un 2020-ci ildə karbon izini azaltmaq vədləri ilə ziddiyyət təşkil edir. Sosial mediada istifadəçilər şirkəti ikiüzlülükdə ittiham ediblər.
Greenpeace-dən iqlim fəalı Clara Thompson, Starbucks-un bu addımını "iqlim ədalətsizliyinin rəmzi" adlandırıb və şirkətləri işçilərə belə imtiyazlar verməkdən çəkinməyə çağırıb.
Harvard Business School professoru Raj Choudhury isə uzaqdan işin işə qəbul üçün bir vasitə olduğunu və Starbucks-un bu yolla istedadları cəlb edə biləcəyini vurğulayıb. Columbia Business School professoru Shivaram Rajgopal isə Niccol-un uzaqdan işləməsinin idarəetmədə problem yarada biləcəyini qeyd edib.

23 August 2024 15:13
Starbucks' new CEO, Brian Niccol, has to come to the company's headquarters in Seattle three times a week. But while other employees commute by car or public transportation, Niccol will fly from her home in Newport Beach, Calif., to Seattle.
A Starbucks representative told CBS MoneyWatch that Niccol's schedule will comply with the hybrid work rules that apply to all employees. Niccol will be based in Seattle, where he will work at least three days a week.
But Niccol's plane ride has drawn criticism, particularly as it conflicts with Starbucks' pledges to reduce its carbon footprint by 2020. Users on social media accused the company of hypocrisy.
Clara Thompson, a climate activist from Greenpeace, called Starbucks' move "a symbol of climate injustice" and called on companies to refrain from giving workers such benefits.
Harvard Business School professor Raj Choudhury emphasized that remote work is a recruitment tool and that Starbucks can attract talent in this way. Columbia Business School professor Shivaram Rajgopal noted that Niccol's remote work may cause management problems.