Starlink internet sürətini artırmaq üçün kosmik lazerlərdən istifadə edir
SpaceX-in məşhur internet layihəsi Starlink yeni "kosmik lazer" texnologiyası daşıyan peyklərini orbitə çıxarıb. Bu lazer əsaslı rabitə texnologiyası bürcdəki peyklərin bir-biri ilə daha tez və səmərəli əlaqə saxlamasına imkan verir, ənənəvi rabitədə yer stansiyalarından asılılığı azaltmaqla peyklərarası birbaşa məlumat ötürülməsini sürətləndirir.
Starlink-ə görə bu lazer qoşulma növlərinin hər birində məlumatların ötürülməsi 100 Gbit/s (125 MB/s) sürətlə həyata keçiriləcək.
Bunun məqsədi istifadəçilərə daha sürətli və fasiləsiz internet təcrübəsi təqdim etməkdir. Starlink bu yenilik ilə dənizçilik və aviasiya kimi sektorlara genişlənməyi planlaşdırır. Şirkət qlobal genişzolaqlı xidmətlərdə rəqiblərindən bir addım öndə olmağı hədəfləyir.

04 October 2023 13:00
SpaceX's popular Internet project Starlink has launched satellites carrying new "space laser" technology. This laser-based communication technology allows satellites in a constellation to communicate with each other more quickly and efficiently, speeding up direct intersatellite data transfer by reducing reliance on ground stations for traditional communications.
According to Starlink, each of these laser connection types will transfer data at 100 Gbit/s (125 MB/s).
Its purpose is to provide users with a faster and more uninterrupted internet experience. With this innovation, Starlink plans to expand into sectors such as maritime and aviation. The company aims to be one step ahead of its competitors in global broadband services.