Startap təsisçisi "JPMorgan"ı aldadıb
Charlie Javice tələbə kreditləri üzrə startup olan "Frank"in təsisçisidir. O, "JPMorgan"ı 175 milyon dollara aldatmaqda günahkar sayılıb. Beş həftəlik məhkəmə prosesindən sonra münsiflər heyəti, "Javicenin Frank"in müştəri siyahısını şişirdərək "JPMorgan"ı aldatmasına dair prokurorların iddialarını təsdiqlədi.
JPMorgan 2021-ci ildə "Frank"i aldıqda, startapın 4 milyon müştəriyə sahib olduğunu düşünürdü. Amma bank, test e-mailləri göndərdikdən sonra, faktiki müştəri sayının yalnız 300,000 olduğunu və göndərilən e-maillərin təxminən 70%-inin geri qaytarıldığını öyrəndi. Javice şirkətini satmaq üçün müştəri məlumatlarını saxtalaşdırmaq məqsədilə bir riyaziyyat professorunu işə götürüb və bu məlumatları "JPMorgan"a təqdim edib.
Müdafiə tərəfi isə bildirir ki, "JPMorgan"ın alınmasından peşman olunmasının səbəbi, maliyyə yardımı formalarının dəyişməsi ilə bağlı hökumət tələblərindəki dəyişikliklərdir. Javice isə özünü günahsız sayır və məhkəmədə şahid qismində çıxış etməyib.
Hazırda 32 yaşında olan Javice bir neçə ildən sonra həbs cəzası ilə üzləşə bilər. Cəzanın avqust ayında veriləcəyi gözlənilir.

The startup founder deceived JPMorgan
Charlie Javice is the founder of the student loan startup "Frank." She has been found guilty of deceiving JPMorgan in a $175 million acquisition deal. After a five-week trial, the jury confirmed the prosecutors' claims that Javice inflated Frank's customer list to mislead JPMorgan into acquiring the startup.
When JPMorgan acquired Frank in 2021, the bank believed the startup had 4 million customers. However, after sending test marketing emails, the bank discovered that the actual number of customers was only 300,000, and approximately 70% of the emails sent were returned. Javice allegedly hired a math professor to falsify customer data to sell her company and presented this data to JPMorgan.
The defense argues that JPMorgan's regret over the acquisition is due to changes in government requirements related to financial aid forms. Javice maintains her innocence and did not testify during the trial.
Now 32 years old, Javice could face prison time in a few years. The sentencing is expected to take place in August.