Sultan Əhməd Əl-Cabir: “55 şirkət 2050-ci ilə qədər sıfır emissiya öhdəliyini üzərinə götürüb”
55 şirkət Neft və Qaz Karbon Emissiyasının Azaldılması Xartiyasına qoşularaq 2030-cu ilə qədər metan emissiyalarını sıfıra, 2050-ci ilə qədər isə xalis emissiyaları sıfıra endirməyi öhdəliyini götürüb.
Bunu COP28-in Prezidenti Sultan Əhməd Əl-Cabir BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Sazişinin Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) açılış mərasimində deyib.
O bildirib ki, bu təşəbbüs real nəticələrə yönəlib. “Çin, Hindistan, Rusiya, ABŞ, Avropa İttifaqı və Körfəz ölkələrindən olan iştirakçılar bu məsələdə aktivdir. Bu, karbon emissiyalarını azaltmaq üçün indiyə qədər həyata keçirilən ən təsiredici özəl sektor tərəfdaşlığıdır və biz daha çox şirkətin bu mühüm təşəbbüsə qoşulmasını gözləyirik. Bütün sektorlar üzrə birgə fəaliyyət həyata keçirilərsə biz iqtisadiyyatları gücləndirə və emissiyaları azalda bilərik”.
COP28 Prezidenti dövlət və özəl sektorun resurslarını və maliyyələşdirməni daha əlçatan və sərfəli etmək üçün çağırışları davam etdirdiyini qeyd edib.

Sultan Ahmed Al-Jabir: "55 companies have committed to zero emissions by 2050"
55 companies have joined the Oil and Gas Carbon Emission Reduction Charter, committing to zero methane emissions by 2030 and net zero emissions by 2050.
President of COP28, Sultan Ahmed Al-Jabir, said this at the opening ceremony of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Agreement on Climate Change (COP29).
He said that this initiative is aimed at real results. "Participants from China, India, Russia, USA, European Union and Gulf countries are active in this matter. This is the most impressive private sector partnership to reduce carbon emissions ever, and we look forward to more companies joining this important initiative. "If all sectors work together, we can strengthen economies and reduce emissions."
The COP28 President noted continued calls for public and private sector resources and financing to be more accessible and affordable.