Seattle-də yerləşən Temporal şirkəti son illərdə mikroservislər sahəsindəki uğurları ilə diqqət çəkib. Şirkət, müxtəlif xidmətlər və tətbiqlər arasında yeniləmələri və inteqrasiyaları idarə etməyə kömək edən platforma təqdim edirdi. Lakin süni intellektin (AI) sürətlə böyüməsi ilə Temporal, bu sahəyə də daxil olmaq qərarına gəlib və 146 milyon dollar investisiya alıb. Şirkət, bu investisiya ilə növbəti mərhələdə AI tətbiqləri, xüsusilə agentik AI sahəsində mikroservislər yaratmağa yönəlməyi planlaşdırır.
Bu yeni investisiyanın bir hissəsi, Temporal Cloud platformasında yeni xüsusiyyət olan Nexus-u daha da inkişaf etdirməyə sərf ediləcək. Nexus, təhlükəsizlik, səhv təcrid və modulluq kimi sahələrdə təkmilləşdirmələr təqdim edir. Həmçinin, Temporal, Azure kimi ictimai bulud platformalarında xidmətlərini təqdim etməyə başlayacaq və AI istifadə hallarına yönəlmiş tədqiqat və inkişaf işlərinə investisiya qoyacaq.
Investisiya turuna Tiger Global rəhbərlik edib və əvvəlki investorlar, Index Ventures və Sequoia Capital da dəstəkləyib. Bu investisiya turu ilə Temporal, ümumilikdə 350 milyon dollar investisiya əldə edib. Lakin bu turda şirkətin qiyməti əvvəlki dövrlərə nisbətən çox da artmayıb. CEO Samar Abbas, bu investisiya ilə Temporal-in dəyərinin 1.72 milyard dollara yüksəldiyini açıqlayıb. Bu rəqəm əvvəlki qiymətləndirmədən bir qədər yüksək olsa da, şirkət əvvəlki dövrlərdə qiymətləndirmənin azaldığını etiraf edib.
Temporal şirkəti, 2019-cu ildə CEO Samar Abbas və CTO Maxim Fateev tərəfindən yaradılıb. Hər iki şəxs, əvvəl Uber-də işləyərək Cadence adlı açıq mənbəli orkestrasiya mühərriki yaratmışdı. Bu mühərrik, müxtəlif mikroservislər arasında əlaqələri təmin edirdi və Temporal, bu ehtiyacı daha da genişləndirmək məqsədilə öz platformasını təqdim edib.
Hazırda Temporal, Box, Instacart, Snap, Stripe və Nvidia kimi böyük şirkətlərə xidmət göstərir. Nvidia, Temporal platformasından istifadə edərək AI modellərinin yerləşdirilməsi və agentik AI-lərin inkişafı üçün mikroservislər qurur. Şirkət, hələ də böyüməkdədir, lakin keçən illə müqayisədə böyümə tempi azalıb. Temporal, son 18 ayda gəlirlərinin 4.4 dəfə artdığını bildirib. Şirkətin open-source Temporal.io platformasında 183,000 aktiv istifadəçi var və enterprise xidmətlərində 2,500 müştəriyə xidmət edir.
Temporal şirkəti, böyük iş axınlarını davamlı şəkildə icra etmək sahəsindəki ehtiyacı qarşılayır. Lakin bu sahədə rəqiblər də mövcuddur. Məsələn, Restate və Orkes kimi yeni şirkətlər bu sahəyə daxil olub. Abbas və Fateev, gələcəkdə daha çox işçi qüvvəsi işə götürməyi və Avropa, Orta Şərq, Asiya-Pasifik bölgələrində geniş təbliğat aparmağı planlaşdırırlar.

AI Startup Secures $146 Million in Investment
Seattle-based Temporal has garnered attention in recent years for its successes in the microservices field. The company offered a platform that helps manage updates and integrations between various services and applications. However, with the rapid growth of artificial intelligence (AI), Temporal decided to expand into this area and secured a $146 million investment. With this investment, the company plans to focus on creating microservices for AI applications, particularly in the realm of agent-based AI.
A portion of this new investment will be allocated to further developing a new feature on Temporal Cloud called Nexus. Nexus aims to provide improvements in areas such as security, error isolation, and modularity. Additionally, Temporal will begin offering its services on public cloud platforms such as Azure and invest in research and development efforts related to AI use cases.
The investment round was led by Tiger Global, with previous investors Index Ventures and Sequoia Capital also backing the company. Through this funding round, Temporal has raised a total of $350 million in investments. However, despite the influx of capital, the company's valuation has not seen a significant increase. CEO Samar Abbas announced that Temporal’s valuation has risen to $1.72 billion, which is slightly higher than previous valuations, though the company acknowledged a reduction in valuation in earlier rounds.
Temporal was founded in 2019 by CEO Samar Abbas and CTO Maxim Fateev, both of whom previously worked at Uber and created an open-source orchestration engine called Cadence. This engine facilitated the connections between various microservices, and Temporal expanded on this need by introducing its own platform.
Currently, Temporal serves major companies such as Box, Instacart, Snap, Stripe, and Nvidia. Nvidia, in particular, uses the Temporal platform to deploy AI models and build microservices for agent-based AI development. The company is still in a growth phase, although the growth rate has slowed compared to previous years. Temporal has reported a 4.4x increase in revenue over the past 18 months. The company’s open-source Temporal.io platform has 183,000 active users, and it serves 2,500 enterprise customers.
Temporal addresses the need to consistently execute large workflows, although the field has become more competitive. New players such as Restate and Orkes have entered the space. Abbas and Fateev plan to hire more staff and launch extensive marketing campaigns across Europe, the Middle East, and the Asia-Pacific region in the near future.