Tarixi an: PAŞA Bank səhmlərinin abunə yazılışı başladı!
PAŞA Bank İlkin Kütləvi Təklif (IPO) çərçivəsində səhmlərinin abunə yazılışına start verdi. Səhmlər artıq hər kəs üçün açıqdır.
Bank nümayəndələri 13 aprel 2026-cı il tarixində Bakıda keçirilən mətbuat tədbirində bu barədə rəsmi məlumat veriblər.
Abunə yazılışı 13 aprel-12 may 2026-cı il tarixlərində davam edəcək. Bank kapitalının 5%-ni təşkil edən 932,926 ədəd adi, adlı səhm investorlara təqdim olunur. Səhmin ilkin yerləşdirmə qiyməti 55 AZN olaraq müəyyən edilib, minimal alış 1 səhmdir və maksimum limit tətbiq edilmir. Abunə dövründə əvvəlcədən ödənilmiş məbləğlərə illik 5% faiz gəliri hesablanır. Səhmlərin yerləşdirilməsi Bakı Fond Birjası vasitəsilə həyata keçirilir.
İnvestorlar PAŞA Bank, Birbank Invest, həmçinin əsas anderrayter PAŞA Kapital, ABB Invest, Unicapital və Leobank platformaları və mobil tətbiqləri vasitəsilə IPO-da iştirak edə bilərlər. Fiziki olaraq isə proses PAŞA Bank, Kapital Bank və Unibank filiallarında, eləcə də PAŞA Kapital ofisində mümkündür.
Tədbiri açan PAŞA Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü, baş maliyyə inzibatçısı Murad Süleymanov IPO-nun bankın strateji inkişaf mərhələsində mühüm addım olduğunu vurğulayıb.
“İnvestorlar üçün şəffaf, dayanıqlı və uzunmüddətli dəyər yaradan bir maliyyə institutu olaraq bu addımı strateji baxımdan vacib hesab edirik. Bu qərarla, biz illərdir qurduğumuz, müştərilərimizlə və tərəfdaşlarımızla birlikdə yaratdığımız dəyəri daha geniş auditoriya ilə bölüşmək istəyirik. Biz bu addımı eyni zamanda ölkədə kapital bazarlarının inkişafına real töhfə kimi görürük. Daha çox insanın investisiya imkanlarına çıxış əldə etməsi bizim üçün önəmlidir,” – deyə, Süleymanov bildirib.
Daha sonra Bakı Fond Birjasının İdarə Heyətinin sədri Ruslan Xəlilov, PAŞA Kapital-ın İdarə Heyətinin sədri Ceyhun Hacıyev, Unicapital-ın baş direktoru Vüqar Namazov və ABB Invest-in baş icraçı direktoru Nadir Babazadə çıxış edərək bu təşəbbüsün ölkənin kapital bazarlarının inkişafındakı rolu barədə fikirlərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, yerləşdirmə emissiya prospektində göstərilən ardıcıllığa uyğun olaraq icra ediləcək.
Ətraflı məlumat əldə etmək üçün ipo.pashabank.az saytına keçid edin.
PAŞA Bank qeyri-neft sektorunun inkişafını, real sektorun maliyyələşdirilməsini və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsini əsas prioritet kimi müəyyən edib. Bank Azərbaycandan əlavə Gürcüstan və Türkiyədə də fəaliyyət göstərir.

Historic moment: Subscription for PASHA Bank shares has begun!
PASHA Bank has started subscription of its shares within the framework of the Initial Public Offering (IPO). The shares are now open to everyone.
Bank representatives officially announced this at a press event held in Baku on April 13, 2026.
Subscription will continue from April 13 to May 12, 2026. 932,926 ordinary, registered shares, constituting 5% of the bank's capital, are being offered to investors. The initial placement price of the share is set at 55 AZN, the minimum purchase is 1 share and the maximum limit is not applied. An annual interest rate of 5% is calculated on the amounts paid in advance during the subscription period. The placement of shares is carried out through the Baku Stock Exchange.
Investors can participate in the IPO through the platforms and mobile applications of PASHA Bank, Birbank Invest, as well as the main underwriters PASHA Kapital, ABB Invest, Unicapital and Leobank. Physically, the process is possible at PASHA Bank, Kapital Bank and Unibank branches, as well as at the PASHA Kapital office.
Historic moment: Subscription of PASHA Bank shares has begun!
Opening the event, Murad Suleymanov, Member of the Board of Directors of PASHA Bank, Chief Financial Officer, emphasized that the IPO is an important step in the strategic development of the bank.
“As a financial institution that creates transparent, sustainable and long-term value for investors, we consider this step to be strategically important. With this decision, we want to share the value that we have been building for years, together with our clients and partners, with a wider audience. We also see this step as a real contribution to the development of capital markets in the country. It is important for us that more people have access to investment opportunities,” Suleymanov said.
Later, Baku Stock Exchange Chairman of the Board Ruslan Khalilov, PASHA Capital Chairman of the Board Jeyhun Hajiyev, Unicapital CEO Vugar Namazov, and ABB Invest CEO Nadir Babazadeh spoke and shared their views on the role of this initiative in the development of the country's capital markets.
It should be noted that the placement will be carried out in accordance with the sequence specified in the issue prospectus.
For more information, visit ipo.pashabank.az.
PASHA Bank has identified the development of the non-oil sector, financing of the real sector, and diversification of the economy as its main priorities. In addition to Azerbaijan, the Bank also operates in Georgia and Turkey.