Telegram-ın Kripto Aktivlərinin Dəyəri 1,3 Milyard Dollara Yüksəldi
2024-cü ilin oktyabr ayında Telegram investorlara verdiyi məlumatda Pavel Durovun həbsinin Telegram-ın işinə əhəmiyyətli təsir etmədiyini açıqlayıb. Şirkət Durovun sahib olduğu kripto aktivlərin qiymətinin artması ilə dəstəkləndiyini bildirir. Financial Times nəşrinə görə, şirkətin maliyyə hesabatı əsasında, Telegram-ın kripto aktivlərinin dəyəri 2023-cü ilin sonunda 400 milyon dollardan 2024-cü ilin birinci yarısında 1,3 milyard dollara yüksəlib. Bu artış və Toncoin-in satışından əldə olunan gəlirlər şirkətə "maliyyə ehtiyatı" yaratmağa imkan verib.
2024-cü ilin birinci yarısında şirkət kripto aktivlərinin satışından 353 milyon dollar əldə edib, sonradan isə 348 milyon dollar dəyərində rəqəmsal valyuta satıb. Hesabatda həmçinin qeyd olunur ki, Telegram "Toncoin-in əhəmiyyətli miqdarına sahibdir və onun qiymət dəyişikliklərinə məruz qalır".
Hesabatın nəticələrinə görə, 2024-cü ilin birinci yarısında Telegram-ın gəliri 525 milyon dollar olub ki, bu da 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 190% artım göstərir. Gəlirin yarısı, yəni 225 milyon dollar, adının açıqlanmadığı bir şirkətlə həyata keçirilən razılaşmadan əldə edilib. Bu razılaşma çərçivəsində Telegram, Toncoin-i yalnız reklam almaq üçün istifadə edilən eksklüziv valyuta halına gətirmək qarşılığında "mükafat" alıb. Lakin bu razılaşma 1 oktyabr 2024-cü ildə ləğv edilib.
Reklam gəlirləri əvvəlki ilə müqayisədə iki dəfə artaraq 120 milyon dollar olub, Premium abunəlik gəliri isə 32 milyon dollardan 119 milyon dollara yüksəlib. Şirkətin yarımillik qazancı isə 335 milyon dollar təşkil edib. Müqayisə üçün, 2023-cü ilin ümumi gəliri 342 milyon dollar, əməliyyat zərəri isə 108 milyon dollar olmuşdu. Financial Times-ın qeyd etdiyi kimi, Telegram "ilk illik qazancına doğru irəliləyir".

26 November 2024 20:37
In October 2024, Telegram announced in a statement to investors that the arrest of Pavel Durov had not had a significant impact on Telegram's business. The company says that it is supported by the increase in the value of crypto assets owned by Durov. According to the Financial Times, based on the company's financial report, the value of Telegram's crypto assets increased from $400 million at the end of 2023 to $1.3 billion in the first half of 2024. This increase, as well as the proceeds from the sale of Toncoin, allowed the company to build a "financial reserve".
In the first half of 2024, the company received $353 million from the sale of crypto assets, and later sold $348 million worth of the digital currency. The report also notes that Telegram "holds a significant amount of Toncoin and is exposed to its price fluctuations".
According to the report, Telegram's revenue in the first half of 2024 was $525 million, which is a 190% increase compared to the same period in 2023. Half of the revenue, or $225 million, was generated from an agreement with an unnamed company. As part of this agreement, Telegram received a "bonus" in exchange for making Toncoin the exclusive currency used only for buying advertising. However, this agreement was terminated on October 1, 2024.
Advertising revenue doubled compared to the previous year to $120 million, while Premium subscription revenue increased from $32 million to $119 million. The company's half-year profit amounted to $335 million. For comparison, in 2023, total revenue was $342 million and operating loss was $108 million. As the Financial Times noted, Telegram is "moving towards its first annual profit."