Telegram istifadəçi məlumatlarını ABŞ-yə təqdim edib
Telegram 2024-cü ilin yanvarın 1-dən sentyabrın 30-dək ABŞ hakimiyyətindən gələn 14 sorğunu icra edib. Bu sorğular çərçivəsində 108 istifadəçinin IP ünvanı və ya telefon nömrəsi təqdim olunub.
Lakin 2024-cü ilin tam hesabatına əsasən, Telegram ABŞ-dan ümumilikdə 900 sorğu qəbul edib və bu, 2253 istifadəçini əhatə edib. Bu da göstərir ki, sorğuların icrası 2024-cü ilin son rübündə kəskin artıb. Məhz bu dövrdə Telegram-ın qurucusu Pavel Durov Fransada saxlanılmışdı.
Durovun həbsindən bir ay sonra Telegram məxfilik siyasətini yenilədi. İndi messencer, yalnız məhkəmə qərarı olduğu halda dövlətlərə istifadəçi məlumatlarını təqdim etməyə hazırdır.
Lakin 2024-cü ildə yalnız ABŞ deyil, digər ölkələr də Telegram-a məlumat təqdim etmək üçün daha çox sorğu göndərib. Bunlar arasında:
• Hindistan (14641 sorğu),
• İspaniya (213 sorğu),
• Belçika (223 sorğu),
• Braziliya (302 sorğu) və s.
Bununla belə, Telegram Rusiya, Ukrayna, Belarus, Çin, İndoneziya, İsrail, Qazaxıstan, Yaponiya, Meksika, Yeni Zelandiya, Tailand və Türkiyədən gələn sorğuları təmin etməyib.

Telegram has handed over user data to the US
Telegram complied with 14 requests from US authorities between January 1 and September 30, 2024. These requests included the IP addresses or phone numbers of 108 users.
However, according to the full report for 2024, Telegram received a total of 900 requests from the US, covering 2,253 users. This shows that the execution of requests increased sharply in the last quarter of 2024. It was during this period that Telegram founder Pavel Durov was detained in France.
A month after Durov’s arrest, Telegram updated its privacy policy. Now the messenger is ready to provide user data to states only if there is a court order.
However, in 2024, not only the US, but also other countries sent Telegram more requests to provide information. Among them: