Texno liderlər Tramp administrasiyası üçün öz kolleqalarını tövsiyə ediblər
“The New York Times” bildirib ki, texnologiya liderləri Tramp administrasiyasına növbəti kabinetin nümayəndələrini Silikon Vadisi üzvlərindən seçməsi üçün təsir etməyə çalışıb.
İlon Mask`ın Donald Trampla dostluğu nəzərə alındıqda, bu yönləndirmələrin çoxu onun dostu olan Palantir şirkətinin və investor şirkəti olan “8VC”in rəhbəri Con Lonsdeylə yönəlib.
Həmçinin liderlərin “Uber” şirkətinin keçmiş rəhbəri Emil Maykl`ı Nəqliyyat Departamentinin rəhbəri vəzifəsinə gətirmək istədikləri deyilir. 2011-ci ildə “Uber”ə rəhbərlik etməzdən öncə Maykl, Obama administrasiyasında Ağ Ev əməkdaşı və Müdafiə Nazirliyində Robert Qeytsin xüsusi köməkçisi olub. Məlumata görə, Maykl 2017-ci ildə “Uber” in qurucusu Travis Kalanik şirkətdən istefa verməyə məcbur edilməzdən bir müddət əvvəl “Uber”dən qovulub.
Həmçinin “Times” bildirib ki, Peter Til`in uzun müddət əməkdaşı olan Cim O'Neill`in, Səhiyyə və Sosial Xidmətlər Departamentinə rəhbərlik etməsi təklif edilib. Lakin Tramp vaksinasiyaya skeptik yanaşan Robert F. Kennedi-kiçik`i  seçib.
Xəbərdə qeyd edilib ki, bu barədə Cim O'Neill`in adı daha öncələr də çəkilib. Trampın bundan öncəki administrasiyası zamanı onun Qida və Dərman agentliyinin rəhbəri olması tövsiyə edilmişdi, lakin həmin vaxt o Til`in “Mithril Capital Management” şirkətində çalışırdı.

15 November 2024 22:44
Tech executives have been trying to influence the incoming Trump administration to appoint Silicon Valley insiders for cabinet positions, The New York Times reported.
Given Elon Musk’s strong relationship with Donald Trump, many of these persuasion efforts have been directed towards him, including by friends of Musk like Joe Lonsdale, the co-founder of Palantir and venture firm 8VC, who has reportedly proposed some ideas.
Tech leaders have also reportedly floated Emil Michael, ex-Uber COO, to head the Department of Transportation. Before joining Uber in 2011, Michael was a White House fellow in the Obama administration and a special assistant to Robert Gates at the Department of Defense. Michael was reportedly forced out of Uber in 2017, shortly before Uber’s founder Travis Kalanick was pushed to resign from the company.
Jim O’Neill, a longtime associate of Peter Thiel, was meanwhile suggested to lead the Department of Health and Human Services, said the Times, though Trump chose vaccine-skeptic Robert F. Kennedy Jr.
O’Neill’s name has come up before, notes the outlet. He was recommended to head the FDA during Trump’s first administration; at the time, he was working for Thiel’s Mithril Capital Management.