Texnologiya dünyasında yenidən ixtisarlar başlayıb
Dünyada işdən çıxarılmalar davam edir. Bir çox şirkətlər artıq bunu davam etdirilər. Ötən illərdəki işdən çıxarılmaların davamı olaraq hazırkı proses daha kütləvi hal alıb. Hazırda bir çox böyük şirkətlər kütləvi şəkildə ixtisarlar edirlər.
Unity öz əməkdaşlarının 25%-ni işdən çıxaracağını bildirib. Şirkət 1800-dən çox işçinin bu prosesdən təsirlənəcəyi bildirilir.
Şirkətin baş direktoru Cim Vitehurst bütün Unity işçilərinə göndərdiyi maildə: "Biz əsas biznesimizə diqqət yetirmək və uzunmüddətli uğurumuzu və gəlirliliyimizi artırmaq üçün gördüyümüz işlərin sayını azaldırıq" sözlərini qeyd edib.
Duolingo da işçilərinin 10%-ni ixtisar edəcək.
Bu gün isə Twitch işçilərinin 35%-ni ixtisa edəcəyini açıqlayıb. Bu prosesdə 500 nəfər ixtisar olunacaq. 2023-cü ilin martında şirkət artıq 400 işçinin işdən çıxarmışdı.
İxtisarların davam edəcəyi və digər şirkətlərin də öz əməkdaşlarını ixtias edəcəyi gözlənilir. İxtisarlar arasında top menecerlərin də olduğu güman edilir.

Retrenchments have started again in the world of technology
Layoffs continue around the world. Many companies have already continued to do so. As a continuation of the dismissals of the previous years, the current process has become more massive. Many large companies are currently making massive layoffs.
Unity has announced that it will lay off 25% of its employees. The company said that more than 1,800 employees will be affected by this process.
"We are reducing the number of jobs we do to focus on our core business and increase our long-term success and profitability," CEO Jim Whitehurst said in an email to all Unity employees.
Duolingo will also lay off 10% of its employees.
Today, Twitch announced that 35% of its employees will be specialized. In this process, 500 people will be laid off. In March 2023, the company had already laid off 400 workers.
It is expected that layoffs will continue and other companies will also qualify their employees. Top managers are believed to be among the layoffs.