Tramp “Binance”ın təsisçisini əfv edib
Zhao 2023-cü ildə ABŞ-nin Bank Sirrliyi Aktını pozaraq qanunsuz maliyyə əməliyyatlarına imkan yaratmaq ittihamı ilə həbs olunmuşdu. O, 2024-cü ilin aprel ayında dörd aylıq həbs cəzası almış və cəzasını artıq tamamlamışdı. Qeyd edək ki, "Binance" birjası isə bu işlə bağlı 4.3 milyard dollar məbləğində külli miqdarda cərimə ödəmişdi.
Ağ Evin mətbuat katibi Karoline Levitt, Trampın bu əfv qərarını şərh edərkən, bunu "Bayden administrasiyasının kriptovalyuta sənayesinə qarşı apardığı müharibənin" sona çatması kimi qiymətləndirib. Öz növbəsində, Zhao əfv qərarından sonra ABŞ-nin kriptovalyuta sahəsindəki inkişafına dəstək verəcəyini bildirib.
Bu əfv qərarı, Donald Trampın kriptovalyuta və texnologiya sahələrindəki digər şəxslərə qarşı tətbiq etdiyi əfv siyasətinin davamıdır. Əvvəlki əfv qərarları arasında "BitMEX"in təsisçiləri, "Nikola" şirkətinin qurucusu və "Silk Road" platformasının yaradıcısı Ross Ulbrichtin adı da yer almışdı. Əlavə olaraq, Zhao Trampın ailəsinin qurduğu "World Liberty Financial" adlı kriptovalyuta müəssisəsi ilə sıx əlaqələrə malikdir.
Bununla belə, bəzi tənqidçilər Trampın bu addımının arxasında özünün və ailəsinin kriptovalyuta maraqlarını gücləndirmək məqsədi olduğunu iddia edirlər. Onlar hesab edirlər ki, "Binance"ın cinayət fəaliyyətləri haqqında hesabatlar tam deyil və bu cür əfv qərarı hüquqi nəzarəti zəiflədə bilər. Buna baxmayaraq, Çanqpenq Zhaonun əfvi ABŞ-ın kriptovalyuta sahəsindəki siyasətinə təsir edəcək mühüm bir addım kimi qiymətləndirilir.

Trump pardons Binance founder
Zhao was arrested in 2023 for allegedly violating the U.S. Bank Secrecy Act and enabling illegal financial transactions. In April 2024, he received a four-month prison sentence, which he has already served. It is worth noting that Binance paid a substantial fine of $4.3 billion in connection with the case.
White House Press Secretary Caroline Levitt described Trump’s pardon as marking the “end of the Biden administration’s war on the cryptocurrency industry.” Zhao, in turn, stated that he would support the development of the cryptocurrency sector in the U.S. following the pardon.
This pardon is part of former President Donald Trump’s ongoing policy of granting clemency to individuals in the cryptocurrency and technology sectors. Previous pardons included the founders of BitMEX, the founder of Nikola, and Ross Ulbricht, the creator of the Silk Road platform. Additionally, Zhao is closely connected to Trump’s family-run cryptocurrency venture, World Liberty Financial.
However, some critics argue that Trump’s move is aimed at strengthening his and his family’s cryptocurrency interests. They contend that reports on Binance’s alleged illegal activities are incomplete and that such a pardon could weaken legal oversight. Nonetheless, Changpeng Zhao’s pardon is seen as a significant step that could influence U.S. cryptocurrency policy.