Tramp, Apple-ın Hindistanda iPhone istehsalını genişləndirmək planlarından narahatlığını ifadə edərək, şirkətə istehsal gücünü yenidən ABŞ-yə yönəltməyə çağırıb. Bu açıqlama Trampın Qətərin paytaxtı Dohada keçirilən biznes sammitində etdiyi çıxış zamanı səsləndirilib.
Tramp bildirib ki, Apple CEO-su Tim Kuk ilə görüş keçirib və ondan Hindistanda yeni istehsal gücləri yaratmaq əvəzinə ABŞ-də istehsalı artırmağı istəyib:
"Mən ona dedim: ‘Tim, sən mənim dostumsan, mən sənə çox yaxşı münasibət göstərmişəm. Deyirlər ki, 500 milyard dollar sərmayə qoyursan, amma indi eşidirəm ki, hər yerdə Hindistanda qurursan. Mən istəmirəm sən Hindistanda qurasan. Əgər Hindistana qulluq etmək istəyirsənsə, edə bilərsən, amma Hindistan dünyanın ən yüksək tarif ölkələrindən biridir’.”
Apple hələlik bu açıqlamalara rəsmi cavab verməyib.
Qeyd edək ki, Apple bu ilin əvvəlində ABŞ-də istehsalı genişləndirmək məqsədilə növbəti dörd il ərzində 500 milyard dollar sərmayə qoyacağını, yeni istehsal müəssisələri açacağını, 20,000-dən çox işçi qəbul edəcəyini və istehsal akademiyası yaradacağını açıqlamışdı.
Trampın açıqlamaları Hindistan hökumətinin Foxconn-un 435 milyon dollarlıq yeni layihəsini təsdiqləməsindən bir gün sonraya təsadüf edir. Bu layihə Hindistanda Apple üçün çip istehsalı zavodunun yaradılmasını nəzərdə tutur. Apple son illərdə Çindən asılılığını azaltmaq üçün Hindistanda istehsalı genişləndirmək istiqamətində addımlar atır.
Apple artıq iPhone istehsalının 20%-ni Hindistanda həyata keçirir. Şirkət 2026-cı ilə qədər ABŞ-də satılan bütün iPhone-ları Hindistanda istehsal edib idxal etməyi planlaşdırır.
Bu gərginlik, Apple-ın qlobal istehsal strategiyasının siyasi təzyiqlərlə necə formalaşdığını bir daha gündəmə gətirir.

Trump opposes Apple’s expansion of iPhone production in India
Donald Trump has voiced his concern over Apple’s plans to expand iPhone production in India, urging the company to redirect its manufacturing efforts back to the United States. The former U.S. President made these remarks during a business summit held in Doha, the capital of Qatar.
Trump said he met with Apple CEO Tim Cook and asked him to scale back investments in India in favor of increasing production in the U.S.:
“I said to him, ‘Tim, you’re my friend, I’ve treated you very good. They say you’re investing $500 billion, but now I hear you are building all over India. I don’t want you building in India. You can build in India if you want to take care of India, because India is one of the highest tariff nations in the world.’”
Apple has not yet responded officially to Trump’s comments.
Earlier this year, Apple announced plans to invest $500 billion over the next four years to expand its U.S. manufacturing footprint. The initiative includes building new facilities across various locations, hiring over 20,000 employees, and launching a manufacturing academy.
Trump’s statements came just one day after India approved a $435 million Foxconn project to produce Apple chips in the country. This project is part of Apple’s broader effort to reduce its reliance on China by increasing production capacity in India.
Currently, Apple manufactures about 20% of its iPhones in India. According to company plans, by 2026, all iPhones sold in the U.S. will be produced in India and imported to the American market.
The situation highlights how Apple’s global manufacturing strategy is increasingly being shaped by political and economic pressures.