Turan United Payment-in Azərbaycanda lisenziya əsasında fəaliyyət göstərən ilk rəqəmsal pul kisəsi oldu
10 Mart 2025 14:32
3777 baxış
Türkiyənin ən böyük maliyyə tətbiqlərindən biri olan Turan, Azərbaycanda, United Payment şirkətinin lisenziyası əsasında, rəqəmsal pul kisəsi fəaliyyətinə başladığını açıqlayıb. Bu inkişaf Turanın türk dünyasında maliyyə inteqrasiyasını gücləndirmək vizyonunda mühüm addım olacaq.
Tətbiq sadəcə maliyyə tətbiqi olmaqla yanaşı, türk dünyasını birləşdirən rəqəmsal körpü olma yolunda sürətlə irəliləyir və Azərbaycan bazarına girərək regional türk maliyyə ekosistemini qurmağa hazırlaşır.
Türkiyədə Türk soyluların üstünlük verdiyi yeganə maliyyə tətbiqi olan Turan (United Payment), yaxın gələcəkdə Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan kimi digər türk dövlətlərində də lisenziyalı rəqəmsal pul kisəsi tətbiqlərini həyata keçirməyə hazırlaşır.
Bu, milyonlarla insanın maliyyə azadlığına töhfə verəcək
Türk dövlətləri arasında pul köçürmə dəhlizləri yaratmağı hədəfləyən Turan Azərbaycan, Qazaxıstan, KKTC, Qırğızıstan və Özbəkistana saniyələr ərzində pul köçürmə imkanları təqdim edir. Gündəlik milyonlarla lirə köçürmə həcminə çatan tətbiq, Türkiyədə yaşayan türk soydaşlarının maliyyə əməliyyatlarını asanlaşdırır və Türkiyə daxilindəki bütün istifadəçilərinə 100% rəqəmsal və sərfəli maliyyə xidmətləri təqdim etməyə davam edir.
Bu xidmətlər sərhədlərarası əməliyyatları daha əlçatan və daha sürətli edir, türk dünyasında milyonlarla insanın maliyyə azadlığına töhfə verir.
Türk dünyasında maliyyə sərhədlərini aradan qaldırmağa davam edirik
Mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşən Turan-ın qurucusu və baş direktoru Özgür Bayraktar deyib: “Azərbaycanda lisenziya ilə fəaliyyətə başlamaq türk dünyasında maliyyə inteqrasiyasının gücləndirilməsi istiqamətində böyük addımdır. Turan pulqabılar arasında pul köçürmə infrastrukturunu gücləndirməklə hədəf ölkələr arasında pul köçürmə dəhlizlərini tamamilə dəyişəcək. Ənənəvi bank sistemləri ilə müqayisədə daha sürətli və daha ucuz həllər təqdim edən Turan, Türk dünyasında maliyyə sərhədlərini aradan qaldıracaq və milyonlarla insana asanlıqla əldə edilə bilən maliyyə xidmətləri təqdim edəcək”.
Turanın, lisenziyasından Türk Dövlətlərində istifadə etdiyi və birlikdə fəaliyyət göstərdiyi iş ortağı United Payment şirkətinin Azərbaycan üzrə Baş İcraçı Direktoru Edqar Abdullayev bunları qeyd edib: “Bölgənin fintech sahəsində xidmət göstərən güclü Türk şirkəti olaraq doğma ölkəmiz Azərbaycana verdiyimiz töhfələr çox dəyərlidir. Biz tam əminik ki, lisenziyalaşma prosesindən keçmiş United Payment, Turanın uğurlarını daha da irəli aparacaq. “United Payment”in güclü infrastrukturu sayəsində biz Turan-ın innovativ tətbiqləri ilə Azərbaycanda maliyyə rəqəmsallaşmasına böyük töhfələr verməyi hədəfləyirik”.
Qeyd: Turan, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının EPT-002 qeydiyyat nömrəli Elektron Pul Təşkilatı lisenziyası əsasında fəaliyyət göstərən United Payment MMC-nin məhsuludur.

Turan became the first digital wallet of United Payment operating under a license in Azerbaijan
Turan, one of Turkey’s largest financial applications, has announced that it has launched a digital wallet in Azerbaijan under the license of United Payment. This development will be an important step in Turan’s vision to strengthen financial integration in the Turkic world.
The application is rapidly progressing towards becoming a digital bridge connecting the Turkic world, in addition to being a financial application, and is preparing to enter the Azerbaijani market and establish a regional Turkish financial ecosystem.
Turan (United Payment), the only financial application preferred by Turkish nobles in Turkey, is preparing to implement licensed digital wallet applications in other Turkic countries such as Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan in the near future.
This will contribute to the financial freedom of millions of people
Aiming to create money transfer corridors between Turkic countries, Turan offers money transfer opportunities to Azerbaijan, Kazakhstan, TRNC, Kyrgyzstan and Uzbekistan within seconds. The application, which reaches millions of liras in daily transfer volume, facilitates the financial transactions of Turkish compatriots living in Turkey and continues to provide 100% digital and affordable financial services to all its users in Turkey.
These services make cross-border transactions more accessible and faster, contributing to the financial freedom of millions of people in the Turkic world.
We continue to eliminate financial borders in the Turkic world
Sharing his thoughts on the subject, Turan’s founder and CEO Özgür Bayraktar said: “Starting operations with a license in Azerbaijan is a major step towards strengthening financial integration in the Turkic world. Turan will completely change the money transfer corridors between target countries by strengthening its money transfer infrastructure between wallets. Providing faster and cheaper solutions compared to traditional banking systems, Turan will eliminate financial borders in the Turkic world and provide easily accessible financial services to millions of people.”
Edgar Abdullayev, CEO of United Payment in Azerbaijan, Turan’s business partner, with whose license Turan uses and operates in the Turkic States, noted: “As a strong Turkish company serving the fintech sector of the region, our contributions to our home country, Azerbaijan, are very valuable. We are fully confident that United Payment, which has undergone the licensing process, will further advance Turan’s success. Thanks to the strong infrastructure of “United Payment”, we aim to make great contributions to the digitalization of finance in Azerbaijan with Turan’s innovative applications”.
Note: Turan is a product of United Payment LLC, operating under the Electronic Money Organization license of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan with registration number EPT-002.