Türk mühəndis "Google"un baş süni intellekt memarı vəzifəsinə təyin olunub
Dünyanın qabaqcıl texnologiya şirkətlərindən biri olan Google, süni intellekt sahəsindəki strateji hədəflərinə çatmaq məqsədilə yeni bir vəzifə yaradıb. Bu yeni vəzifəyə, Google DeepMind-ın Baş Texnologiya Direktoru (CTO) olan Türk mühəndis Koray Kavukçuoğlu təyin edilib. Kavukçuoğlu, bundan sonra həm DeepMind CTO-su, həm də Google-un Baş Süni İntellekt Memarı vəzifələrini icra edəcək.
Google CEO-su Sundar Pichai, şirkət daxili göndərdiyi məktubda Kavukçuoğlu-nun yeni vəzifəsini elan edib. Pichai, Kavukçuoğlu-nun süni intellekt modellərinin məhsullara daha sürətli və effektiv şəkildə inteqrasiyasını təmin edəcəyini vurğulayıb. O, həmçinin Kavukçuoğlu-nun məhsul inkişafı sahəsindəki təcrübəsinin şirkətə böyük töhfə verəcəyini qeyd edib.
Koray Kavukçuoğlu, 1999-cu ildə Orta Doğu Texniki Universitetinin (ODTÜ) Hava Nəqliyyatı Mühəndisliyi fakültəsini bitirib. Eyni universitetdə magistr təhsilini tamamladıqdan sonra, ABŞ-nin Nyu York Universitetində (NYU) kompüter mühəndisliyi üzrə magistr və doktorantura təhsili alıb. 2012-ci ildən etibarən Google DeepMind-da tədqiqatçı kimi fəaliyyətə başlayıb və burada mühüm nailiyyətlər əldə edib. Hazırda həm DeepMind CTO-su, həm də Google-un Baş Süni İntellekt Mimarının vəzifələrini icra edəcək.
Bu təyinat, Google-un süni intellekt sahəsindəki liderliyini daha da gücləndirmək və bu texnologiyanı məhsullarına daha effektiv şəkildə inteqrasiya etmək məqsədini güdür. Kavukçuoğlu-nun təcrübəsi və liderlik bacarıqları, şirkətin bu sahədəki strateji hədəflərinə çatmasında mühüm rol oynayacaq.

One of the world’s leading technology companies, Google, has created a new position to achieve its strategic goals in the field of artificial intelligence. Turkish engineer Koray Kavukçuoğlu, who currently serves as Chief Technology Officer (CTO) of Google DeepMind, has been appointed to this new role. Kavukçuoğlu will continue to serve as DeepMind’s CTO while also taking on the role of Google’s Chief AI Architect.
Google CEO Sundar Pichai announced Kavukçuoğlu’s new appointment in an internal company memo. Pichai emphasized that Kavukçuoğlu will ensure the faster and more efficient integration of AI models into Google’s products. He also noted that Kavukçuoğlu’s experience in product development will make a significant contribution to the company.
Koray Kavukçuoğlu graduated from Middle East Technical University (METU) in 1999 with a degree in Aeronautical Engineering. After completing his master’s degree at the same university, he pursued graduate studies in computer engineering at New York University (NYU), earning both a master’s and a doctoral degree. Since 2012, he has worked as a researcher at Google DeepMind, achieving significant milestones. He will now serve both as DeepMind’s CTO and Google’s Chief AI Architect.
This appointment aims to further strengthen Google’s leadership in artificial intelligence and to integrate this technology more effectively into its products. Kavukçuoğlu’s expertise and leadership skills will play a key role in helping the company reach its strategic objectives in this field.