Türkiyə Banklarının fəaliyyət icazələri ləğv olunub
Türkiyə Respublikası Mərkəzi Bankı (TCMB) qanunsuz mərc fəaliyyəti ilə bağlı aparılan istintaq çərçivəsində Aypara (iPara), Pay Fix və İninal şirkətlərinin fəaliyyət icazələrini ləğv edib. Bu qərar adıçəkilən şirkətlərin 6493 saylı Ödəniş Xidmətləri və Elektron Pul Qurumları Haqqında Qanuna zidd əməliyyatlar apardıqları əsas gətirilərək verilib.
Sentyabr 2024-cü ildə TCMB Pay Fix şirkətinə qarşı inzibati və maliyyə tədbirləri görmüş, bəzi ödəniş xidmətlərini dayandırmış və şirkətə inzibati cərimə tətbiq etmişdi. Sonrakı aylarda aparılan araşdırmalar nəticəsində 59 nəfərə qarşı əməliyyat təşkil edilib və bu çərçivədə Aypara-nın qurucusu Erkan Kork daxil olmaqla 21 nəfər həbs edilib. Həmçinin, bu şirkətlərə dövlət tərəfindən müvəqqəti idarəçi (kayyum) təyin olunub.
Bu qərarla Aypara (iPara), Pay Fix və İninal şirkətlərinin ödəniş xidmətləri göstərmək üçün bütün fəaliyyət icazələri ləğv olunub və lisenziyaları tamamilə geri alınıb. Bu addım TCMB-nin ödəniş xidmətləri sektorunda qanunvericiliyə uyğunluğu təmin etmək və qanunsuz maliyyə əməliyyatlarının qarşısını almaq siyasətinin bir hissəsidir.

The operating licenses of Turkish banks have been revoked
The Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) has revoked the operating licenses of Aypara (iPara), Pay Fix, and İninal companies within the framework of an investigation into illegal gambling activities. This decision was made based on the companies' operations being in violation of Law No. 6493 on Payment Services and Electronic Money Institutions.
In September 2024, the CBRT imposed administrative and financial measures on Pay Fix, suspended some of its payment services, and applied an administrative fine. In the following months, an operation was carried out against 59 individuals, resulting in the arrest of 21 people, including Erkan Kork, the founder of Aypara. Additionally, the government appointed temporary administrators (trustees) to these companies.
With this decision, the operating licenses of Aypara (iPara), Pay Fix, and İninal for providing payment services have been completely revoked. This move is part of the CBRT's policy to ensure compliance with regulations in the payment services sector and to prevent illegal financial operations.