Türkiyə strateji hücum gücünü artırır – yeni aviabombalar təqdim olundu
Türkiyə Müdafiə Nazirliyinin tədqiqat mərkəzi tərəfindən hazırlanmış ən güclü nüvə olmayan aviabombalar — “Gazap” və “Hayalet” ilk dəfə olaraq ictimaiyyətə təqdim olunub. Hər iki bomba təxminən 970 kiloqram ağırlığındadır və İstanbulda keçirilən “IDEF-2025 Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi”ndə nümayiş olunub. Bu barədə Daily Sabah məlumat yayıb.
“Gazap” bombası 1 metr radiusda 10-dan çox partlayıcı parça yayır və əvvəlki oxşar bombalardan üç dəfə daha güclü dağıdıcı təsirə malikdir. Bu bomba F-16 qırıcı təyyarələri üçün nəzərdə tutulub. Rəsmi şəxslərin bildirdiyinə görə, bombanın zərbə gücü artırılıb, partlayış effektivliyi yüksəldilib, sertifikatlaşdırma işləri tamamlanıb və istifadəyə tam hazırdır.
Sərgidə təqdim olunan digər ağır bomba NEB-2 “Hayalet” yeraltı obyektlərə, xüsusilə beton bunker və sığınacaqlara qarşı hazırlanıb. Bu bomba ABŞ-nin standart bombalarının keçə bildiyi 2,4 metr qalınlığında betonu deyil, 7 metr dərinlikdə və üç dəfə möhkəm betonu dağıda bilir.
Sınaqlar zamanı NEB-2 bombası adaya atılıb və 90 metr dərinlikdə çuxur açaraq torpaq sürüşməsi, qaz sızması və iri daşların parçalanmasına səbəb olub. Adətən 25 millisoniya davam edən partlayış müddəti “Hayalet”də 240 millisoniyə qədər artırılıb ki, bu da partlayış gücünün daha da artmasını təmin edir.
Bu yeni bombaların hazırlanması Türkiyənin müdafiə sənayesində böyük irəliləyiş kimi qiymətləndirilir və ölkənin müdafiə qabiliyyətini daha da gücləndirəcək.

Turkey has unveiled its most powerful non-nuclear aerial bombs — "Gazap" and "Hayalet" — developed by the Research Center of the Ministry of National Defense. Both bombs, each weighing approximately 970 kilograms, were showcased for the first time at the “IDEF-2025 International Defense Industry Fair” held in Istanbul, according to Daily Sabah.
The “Gazap” bomb disperses more than 10 explosive fragments within a 1-meter radius and has a destructive impact three times greater than similar previous models. It is designed for F-16 fighter jets. According to officials, its strike power and explosion efficiency have been enhanced, certification has been completed, and the bomb is fully ready for operational use.
Another heavy bomb presented at the exhibition, the NEB-2 “Hayalet,” is designed for underground targets, particularly concrete bunkers and shelters. Unlike standard U.S. bombs, which can penetrate 2.4 meters of concrete, the “Hayalet” is capable of breaking through 7 meters of depth and much stronger material.
During testing, the NEB-2 bomb was dropped on an island, creating a 90-meter-deep crater, triggering landslides, gas leaks, and the fragmentation of large rocks. Typically, explosions last around 25 milliseconds, but the “Hayalet” extends this to 240 milliseconds, further enhancing its explosive impact.
The development of these new bombs marks a significant advancement in Turkey’s defense industry and is expected to considerably strengthen the country’s military capabilities.